Sedací souprava může být první dámou obývacího pokoje

Každému vyhovuje něco jiného, ​​a tak jsou různé i požadavky na první dámu obýváku.

Není sedačka jako sedačka. Každá má své vlastní poslání. Jedna miluje velkou společnost, odolá dovádějící dětem či bouřlivé párty. Další zastoupí hned několik funkcí či nahradí chybějící ložnici. A samozřejmě najde se i taková, která kromě nabízeného pohodlí touží zaujmout poutavým tvarem nebo výraznou barevností.

Sedačku si nevybíráme na krátké období, proto si před jejím výběrem dobře promyslete vlastní požadavky, zohledněte velikost a tvar obýváku, styl i celkovou barevnost interiéru. Zvažte pár základních otázek: Kolik členů ji bude využívat? V jakých věkových kategoriích? Vyhovuje vám více opěrka hlavy a vyšší sezení? Sedíte raději na tvrdším čalounění nebo se do ní rádi ponoříte? Potřebujete ji využívat pro příležitostné spaní? Má splynout s prostorem, nebo chcete, aby se odlišila?

S otevřenou náručí

Rodinně založené sedačce sedí komfortní rozměr ve tvaru písmene L nebo U. Ne však za každou cenu, jen v případě velkorysého obýváku. Do menšího prostoru zvolte raději kombinaci dvou dvojsedaček nebo trojsedačky s barevně odlišnými křesílky. Na neformální pohodlné sezení je vhodná nižší osazena sedací část, přibližně pod úrovní kolen. Tento trend však nevyhovuje starším lidem pro náročnější vstávání.

Při pohovce určené zejména pro větší rodiny nebo časté setkání s přáteli je velmi důležitý výběr odolného potahu. Naštěstí nabídka takových materiálů je dnes poměrně široká. Ptejte se na ty se speciální povrchovou úpravou, které bez újmy přežijí polití červeným vínem či perokresbu vašeho potomka. Obvykle jde o pokrytí povrchové textury tenkou vrstvou odolného materiálu, například teflonu. I velmi odolnou špínu pak s lehkostí odstraníte. Najdete ji pod označením Aqua Clean, Carabias či Alcantara. U malých dětí a čtyřnohých miláčků preventivně vsaďte na co nejpevnější a snadno omyvatelný potah.

Má na víc

Do této kategorie spadají sedačky, při kterých kromě pohodlí při sezení řešili designéři nápadité funkce navíc. Ke klasice patří rozkládací model, který se v případě potřeby přemění na příležitostné spaní. I zde však kde-tu překvapí sedačka s atypickým řešením své transformace. Při tomto typu sedaček si všímejte i možnosti odkládacího prostoru na peřiny. Výrobci některých značek dokonce tvrdí, že díky zabudovaným kvalitní matrací poskytnou i plnohodnotné spaní.

Příjemné zpestření sezení nabízejí zabudované poličky nebo příruční stolky. Někdy dokážou suplovat přítomnost samostatných nábytkových kousků, čímž odlehčí prostor. Nové trendy fandí nenápadně zakomponovaným prvkům, které po vrácení do původní podoby téměř splynou se sedačkou. Patříte k hudebním nadšencům? Proč si nedopřát model se zabudovanými reproduktory, schovanou stanicí a ergonomicky osazeným ovládáním? K přidané hodnotě patří i nastavitelné opěrky hlavy, rukou a nohou či polohovatelné sezení až ležení. Důležité je jednoduché, pohodlné a rychlé ovládání, proces nastavení by neměl zabrat více než pár minut.

Dominantní

Jsou oblíbený objekt designérů. Představují stále hledání nových způsobů pojetí tradičního sedacího nábytku. Pokud inklinujete k výběru takového skvostu, který má posloužit i jako hlavní sezení v obývacím pokoji, doporučujeme ho nekupovat přes internet bez reálného odzkoušení. Může se stát, že snaze zaujmout při některých, i když nekřesťansky drahých modelech, jakoby chyběla prapůvodní funkce této parádnice, a tou je pohodlné sezení.