Jak zařídit kuchyň

Kuchyně dneška má mnoho tváří. Liší se krásou, moderním vybavením i technickými novinkami. Nejsou však lákadlem pro každého. 

Pro lidi, kteří preferují kariéru před osobním životem, je i zařízení kuchyně věcí prestiže. Rodiny s dětmi mají z kuchyňského prostoru vytvořené srdce domácnosti. Stále rozšířenější skupinou se stávají takzvaní „single“. Tedy ti, kteří se nechtějí o své soukromí nastálo dělit s nikým jiným.

V BYZNYS STYLU

Zaneprázdněný byznysmen nemá příliš mnoho volného času, rád si dá poradit u odborníků, co se právě nosí. Kuchyně „bizimena“ je v první řadě vkusná, strohá, nadčasová a nemá nouzi o technické a technologické novinky.

Prostorové uspořádání bývá velkorysé a otevřené. Je sladěné s ostatním zařízením bytu či domu, alespoň v části přístupné návštěvám. Pro obchodní návštěvy či večírky s přáteli je vhodná kuchyň s ostrůvkový uspořádáním, jakož i barovým pultem.

Vzniká tak plynulá společenská zóna mezi kuchyňskou a obývací částí. Povrch zařízení kuchyně nešetří leskem ať už v laku, kovu nebo skle.

Na první pohled je řešení jednolité až dokonale symetrické. Odkládací prostory na zásoby potravin s dlouhou životností, dokonale sladěné servisy či značkový nádobí jsou skryty v technicky dokonalých výsuvech.

Korunou krásy takové kuchyně bývají spotřebiče. Samozřejmě, z jedné značky a série. Vynikají svým neobvyklým umístěním i funkcemi, které jsou předurčeny pro rychlou a dokonalou přípravu pokrmů.

Kuchyně pro byznysmena

– velkorysý prostor

– ostrůvkové uspořádání

– trendové materiály: lak, dýha, nerez, sklo, umělý kámen

– symetrické linie – luxusní spotřebiče

– inteligentní výsuvy

RODINNÉ HNÍZDO

Rodinná kuchyň bývá zařízená nanejvýš účelně s dostatkem odkládacího prostoru. Směstnají se v ní nejen každodenní pomocníci, ale i časem nabyté „praktické“ pomůcky v podobě mlýnků, starých hrnců, svátečního porcelánu a sbírky hrnků.

Nafouknout kuchyňské skříňky pomohou široké zásuvky s plným výsuvem a účelově dělenými přihrádkami. Při vyšším počtu skříněk přidá na originalitě prostřídání různých dezénů, případně barev.

V roletkových skříňkách se ukryli roboti, kávovar i topinkovač, do prosklených výklopných skříněk sklo a porcelán. Neuvěřitelné množství nádobí ukryje rohová skříňka s otočným košem či výsuvem.

Jednotlivé zóny na přípravu, mytí a vaření jsou navzájem logicky propojeny. Ušetří se tak čas při práci v kuchyni. Samozřejmou součástí rodinné kuchyně je jídelní stůl.

Poslouží při potkávání se členy rodiny a zároveň vytváří další pracovní plochu pro pomocníky. Výběr spotřebičů zohledňuje v první řadě bezpečnost.

Nože jsou uloženy v pouzdrech na pracovní desce nebo závěsném systému na stěně. Křehký nádobí je bezpečně uložen ve vrchních skříňkách.

Rodinná kuchyně:

– maximálně účelně využitý prostor

– dostatečná pracovní plocha

– jídelní stůl

– snadno udržovatelné materiály: laminát, fólie

– prostřídání různých typů skříněk

– výsuvy rozšiřující odkládací prostory

– spotřebiče přihlédnutím na bezpečnost dětí

– bezpečnostní prvky: pojistky zásuvek, ohrádka varné zóny, pouzdra na nože

SÁM, ALE ORIGINÁLNÍ

Pokud jste se právě stali šťastným majitelem garsonky, máme pro vás nápad, jak vyřešit problém se zařízením. Každou návštěvu mile překvapíte, pokud vstoupí do světlého interiéru provoněného kávou či dobrým jídlem.

Do centra místnosti umístěte multifunkční ostrůvek, který nemusí posloužit pouze k uchovávání kuchyňských pomůcek. Do zásuvek se bez problémů vejdou i pulovry či knížky.

Prodloužená pracovní deska vytvoří prostor pro nezávislou barovou konverzaci. V krátké kuchyňské sestavě u zdi můžete umístit i kvalitní zabudovaný kávovar, troubu a varnou desku.

Prostor spodních skříněk postačí na skromnější základní vybavení kuchyně. Vejde se do něj pánev, jeden hrnec, ruční mixér, souprava příborů a talířů.

Nezapomeňte využít prostor na stěně nad varnou deskou. Zpracuje se sem mnoho potřebných věcí od pouzdra na nože, kořenky až po sítka, vařečky či naběračky.

Kuchyně pro singl styl:
– jednoduchá nábytková sestava

– nejlepší přenosná

– základní kuchyňské nádobí

– úsporné barové sezení

– otevřené police

– mikrovlnka, dvouplotýnka

– podstavná chladnička

Bydlíme tu LEN DOČASNĚ

Start mladého člověka na začátku samostatného bydlení se začíná většinou v pronajatém bytě. Pokud nemáte štěstí již na zařízenou kuchyň s veškerým komfortem, řešením může být kuchyňský nábytek na určitý čas nebo nábytek se smyslem pro stahování.

V prvním případě jde o kompaktní krátkou sestavu, většinou s maximální šířkou 150 cm. V druhém případě jde o maximálně 120 cm monobloky na praktických vysokých nožičkách, které zvládnou i občasnou změnu adresy.

Materiál kuchyní je v tomto případě nepodstatný. Bohatý výběr ať už barev nebo imitací dřeva najdete i ve foliovaných vyhotoveních.

Krátké sestavy odlehčí prosklené zásuvky či výklopné vrchní skříňky. Útulnou atmosféru docílíte použitím otevřených polic, na které umístíte všechny potřebné snadněji pomůcky, ať už vzorně uspořádané podle barvy či výšky nebo hravě barevně zpřeházený podle oblíbenosti.

Favority, jakými jsou velké misky na müsli či kávu, dózičky s sušenky či zaváračky od mámy, mějte stále v dosahu. Měly by být v první linii.