Originální tapetování

Pravidlo, že všechny čtyři stěny musí být stejné, je dávno pasé. Dnes se tapetuje po novém. Originálně.

Zásada číslo jedna: Tapety se nelepí na všechny stěny. Akcentující vzor by mohl místnost příliš pohltit. Stačí mu jedna stěna, případně pouze její část. Zásada číslo dvě: Velmi módní je kombinování tapetových vzorů z jedné série. Nebo můžete tapetu zkombinovat s barevnou výmalbou.

CO JE TRENDOVÉ?

Atraktivní tapety dokážou udělat ze všedního interiéru umělecké dílo, vnést do něj atmosféru luxusu. Trendové jsou tapety s trojrozměrnými strukturami vystupujícími ze stěn či speciální trojrozměrné efekty a živé barvy. Exkluzivně působí tapety s drobnými kamínky, textilním či kovovým povrchem, jejichž odstín nebo motiv se mění z různých úhlů pohledu. Současná móda nepreferuje žádný vzor ani barvu. Oblíbené jsou květinové s maximalizovaným motivem, geometrické vzory, retro či orientální motivy. Nic nezkazíte klasickou bílo-černou kombinací.

PORCELÁN A KERAMIKA

Unikátní porcelánové tapety se rozhodně postarají o netradiční vizáž stěny. Na trh je uvedl český designér Daniel Piršč. Jsou vyráběny ručně, proto si můžete být jisti, že stěna jimi ozdobena bude originální, s vysokou desénovou i estetickou hodnotou. Úplná novinka jsou jedinečné flexibilní keramické tapety CCFLEX. Jsou lehké jako papírové tapety, i se s nimi pohodlně manipuluje, ale mají vlastnosti nadloží. Jsou odolné proti vodě, stabilní při působení UV záření a odolné proti poškrábání. Lze je aplikovat na různé povrchy.

UŽITEČNÉ INFORMACE:

– Tapety se prodávají v rolích různých rozměrů. Standardně má rolka délku 10,05 m a šířku 0,53 m. Někteří výrobci přecházejí na větší šířku – 70 až 100 cm, aby omezily počet spojů na stěně.

– Tapety jsou na zadní straně označeny symboly podle euronormy, které poskytují informace o jejích vlastnostech, způsobu lepení, ošetřování.

NĚKTERÉ DRUHY TAPET:

Papírové – v porovnání s ostatními druhy mají kratší životnost. Ty, co jsou napouštěné speciálními látkami, jsou světlostálé. Nehodí se do vlhkých prostor, nejsou odolné proti oděru.

Vinylové – tvoří je vrstva papíru nebo tkaniny, na kterou je plošně nanesena vrstva PVC, nejčastěji s raženou strukturou povrchu, která dobře překryje i nerovnosti stěn. Jsou omyvatelné a po odstranění zůstane na stěně vrstva makulatury, která je ideální podklad na novou tapetu.

Vlisové – vyrábějí se ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem pojiva. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu, tapety lze odstranit beze zbytku suchou cestou. Jsou omyvatelné, stálobarevné, odolné proti vlhkosti.