Jak vybrat koberec do obývacího pokoje?

Obývací pokoj je asi nejdůležitější místností v celém domě či bytě. Je to místo, kde trávíme volný čas, setkáváme se s ostatními členy rodiny, někdy i jíme, hrajeme hry, zkrátka je to místo odpočinku a relaxace, místo společně stráveného času. I proto by měla tato místnost být útulná, vřelá a teplá.

Koberec může být doplňkem, který vám zásadně pomůže obývací pokoj zútulnit a zpříjemnit. V dnešní nekonečné nabídce a záplavě možností a variant se ale může zdát skoro nemožné, vybrat ten správný kus. Jak na to, abyste vybrali vhodně a zároveň s tím nestrávili dlouhé dny? Společně si projdeme základní kritéria a rady, jak koberec vybírat.

Jak tedy vybrat vhodný koberec do obývacího pokoje?

Asi první kritérium, podle kterého budeme vybírat, je barva či případný vzor. Je dobré, snažit se koberec sladit s barvou a stylem nábytku v místnosti. Styl nábytku by měl spíše doplňovat, než se s ním být. Koukejte buď po podobných barvách, jako má váš nábytek, nebo naopak po kontrastních, které zdůrazní atmosféru místnosti. Pokud chcete vzorovaný koberec, taktéž dejte pozor, aby vzor ladil se zbytkem pokoje.

Pokud máte v místnosti například kostičkovanou tapetu, hledejte hranaté vzory, které se s kostičkovaným vzorem tapety doplní. Dejte pozor také na detaily. Pokud například máte v obýváku nábytek se zaoblenými rohy, koukejte po koberci, který bude také mít zaoblené rohy. Tím může koberec s nábytkem krásně splynout a ladit. Pokud máte místnost plnou divokých barev a vzorů, volte spíše jednoduchý či jednobarevný koberec, naopak pokud je místnost klidná a plná jemných barev, můžete zvolit trochu divočejší vzor, který místnost rozproudí.

Materiál

Dobře si také promyslete, jaký zvolíte materiál. Délka vlasu koberce i provedení mohou zásadně změnit funkčnost a celkový vzhled koberce. Dbejte na praktičnosti – pokud například v obývacím pokoji často jíte, nebo tu často trávíte čas s dětmi, volte raději kratší vlas, který se bude snáze uklízet.

Pokud naopak v obývacím pokoji moc nepořádku nenaděláte, můžete klidně jít do delšího vlasu, který je sice náročnější na údržbu, ale zato může působit příjemněji. Zvažte také, zda chcete raději přírodní materiál, například vlnu, nebo vsadíte raději na materiály umělé.

Velikost a umístění

I velikost koberce je důležitá a bude se odvíjet o velikosti místnosti a množství nábytku a volného prostoru. Pokud máte obývák spíše menší a natěsnaný, volte raději menší koberec, naopak pokud máte v místnosti hodně volného prostoru, nebojte se větších rozměrů.

Dalším důležitým rozhodnutím je pak umístění koberce. Měl by být ideálně umístěn tak, aby s místností hezky splynul a nepůsobil rušivě. Koberec by měl být umístěný přibližně ve středu, ideálně pokrýt prostor vymezený kanapem a křesly na posezení. Pokud jste se rozhodli pro takzvaný zátěžový koberec, dbejte na to, aby byl správně zatížen na několika místech nábytkem.

Už víte, jaký koberec si do obýváku pořídíte? Vybírat můžete ze široké nabídky koberců na eshopu Supellex.