Textil umí interiér zútulnit

Textil má moc interiér zútulnit a přispívá k příjemné atmosféře. Jak však vhodně zvolit materiál, barvy a vzory, abyste dotvořily daný styl?

Moderní je přitom dnes téměř vše, od minimalismu, retra, přes venkovský a severský styl až po klasiku. S ničím nešlápnete vedle. Místy se hranice mezi nimi dokonce stírají a tehdy při výběru nepomohou žádné příručky, pouze cit a vkus. No i jednotlivé styly se vyvíjejí a posouvají, přibývají materiály, barvy a vzory.

Designéři při tvorbě nových textilních kolekcí následují nejen módní trendy. Inspiraci hledají v přírodě, v umění či v historii, kde staré historické motivy přetvářejí do podoby použitelné i dnes. Aktuálně jsou různé směsi přírodních a umělých vláken. Ty umělé dodávají přírodním lepší užitné vlastnosti, jako jsou odolnost proti oděru a nízká mačkavost.

Nadčasová klasika

Máte rádi tradiční dekor, který vystihuje elegance, prvky luxusu a nadčasovost? Charakteristickými znaky vhodných textilií jsou prvky převzaté z různých historických období, které se postupem času staly klasickými. Typická je bohatá struktura materiálů, 3D textura, větší tloušťka a tlumená paleta barev.

V kolekcích se prezentují vyšívané záclony, luxusní hedvábí s vypalovanými vzory, oboustranné krepy a taft s elegantním leskem. Sáhnout můžete i po látkách se složitými ornamenty, stylizovanými květinami, spirálami či botanickými motivy. Poslední zmíněné se často objevují i ​​v podobě dvoutónových perokreseb. Dovolené je bohaté řasení, mašle a bordury.

Minimalisticky

Pokud vás láká minimalistický koncept, pocit útulnosti, barvu či dekor můžete přidat právě textilem. Nevynechejte dlouhé závěsy a polštářky na sedačce. Klasických záclon se však můžete vzdát. Vsaďte na redukované tóny jako čokoládově, šedou, béžovou a krémovou. Zajímavé efekty dosáhnete nejen jednobarevnými tkaninami, ale i materiály vyrobenými experimentálními technikami jako laserovými vzory, mačkavými efekty, prošívanými sklady či kovovými vlákny.

Retro

Je to hravý barevný styl typický výraznými vzory, barvami a strukturami. Nápadným prvkem však přistane tlumené okolí. V případě neutrálního nábytku si můžete dovolit „ulítlé“ závěsy, polštáře a koberce. Naopak, pokud se retrovzory nacházejí přímo na textilní sedačce či křeslech, dobře jim udělají nenápadnější závěsy. Co se ještě nosilo v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech? Záclony, látkové dečky na nábytku, ubrusy. V podání retro bude váš interiér nepřehlédnutelný.

Na venkově

Základ jsou přírodní textilní materiály, zejména len, bavlna, vlna, které mohou být i nahrubo tkané. V barvách převládá bílá, béžová, červená, růžová, zelená či modrá inspirována typickou modrotiskem. Závěsy a záclony doplňuje krajka nebo bordura. Povolené jsou různé délky závěsů a mašličky. Neměly by chybět ubrusy, textilní prostírání a typické sedáky. Oblíbené vzory jsou pásky, kostka i květiny. Inspirovat se můžete nejen venkovem, ale i anglickým, francouzským a skandinávským venkovským stylem.

Severský styl

Seveřané prakticky nepoužívají záclony, aby se dovnitř dostalo co nejvíce světla. Upřednostňují přírodní textilie, zejména len a bavlnu. Celý interiér se nese v klidné a světlé barevnosti.

Chybět by neměly vzdušné závěsy v přirozeně promítajících tónech od bílé přes šedou, béžovou až k decentní červenohnědé. Převládají jednoduché motivy, často se používají pruhy. Využívá se i kontrast. Zářivá bílá či neutrální tóny se kombinují s jasnými barvami, jako jsou červená, žlutá a modrá. Typické jsou severské vzory. Kromě závěsů vsaďte na polštáře různých rozměrů a vzorů, přikrývky a deky.