Z jakého materiálu máme vařečky?

Pod pojmem vařečka si většinou představíme dřevěný nástroj.

Jednoduché kuchyňské pomůcky jsou při vaření absolutně nezbytné a ani ty nejšikovnější elektrické spotřebiče je zcela nevystrnadí z našich kuchyní. Zprostředkují bližší styk s vařeným pokrmem a dodávají nám radostný pocit vládnutí nad připravovaným jídlem.

Na trhu jsou k dostání vařečky, které jsou vyrobeny z březového nebo bukového dřeva. Můžeme mít ale i vařečky z různých druhů exotického dřeva nebo bambusu. Dřevěné nástroje se nedoporučuje dávat do myčky. Zejména vařečky z měkkého dřeva do sebe snadno pohltí chemikálie, které používáme na mytí nádobí. Ze stejného důvodu se doporučuje mít v šupleti sladké, slané, masové a zeleninové vařečky, protože dřevo si některé výraznější chutě „pamatuje“. Vyvarujeme se tak třeba krupičné kaši s jemnou příchutí boloňské omáčky.

Bílý melamin

Chemická látka s názvem melamin je velmi oblíbená i jako ochranná vrstva pro desky používané v nábytkářství včetně kuchyňských linek. Pokud jste majiteli bílé nebo barevné vařečky, budou pravděpodobně z polymerů melaminu. Ze stejné hmoty se vyrábí i odolné nádobí určené pro děti. Jako každá umělá hmota i melamin zažil různé odmítavé období. Nádobí z něj je ale naprosto bezpečné, pokud respektujete pokyny k používání. Je nevhodné dávat ho do mikrovlnky.

Měkký silikon

Velkou radost nám všem udělaly kuchyňské vařečky ze silikonu. Je měkký, a proto se s ním setkáme hlavně na nejrůznějších stěrkách. Jsou daleko více tepelně odolné než byly dříve stěrky gumové. V poslední době se ze silikonu vyrábějí i nejrůznější pečicí formy. Snadno snese teplotu do 260 stupňů Celsia.

Teflon

Polymer, který dostal v roce 1946 název Teflon, byl objeven již deset let předtím. V kuchyni se používá na povrchy všemožného nádobí i pomůcek, ale známý je především z pánví. Je trochu choulostivější, než melamin a silikon. Může se rozkládat, pokud není jeho povrch chlazen potravinami. Vzhledem k tomu, že jedlé tuky se začínají rozkládat již při teplotách kolem 204 stupňů, nehrozí žádné nebezpečí. Jeho největší výhodou je skutečně spolehlivá nepřilnavost.