Domácí pracovna

Stále více z nás si bere práci i domů. Nabízíme tipy, kde všude se s ní můžete ukrýt v rámci svého příbytku.

Dnes už naštěstí na práci nepotřebujete samostatnou místnost. Moderní technologie a minimalizace se postarali o to, že si vystačíte s mnohem menším působištěm. Útulný a praktický pracovní kout se dá vytvořit na kousku volného místa kdekoliv v bytě. Se správným nábytkem a špetkou kreativity dokážete proměnit každý prostor na pracovnu. Důležité je, aby byla v dosahu elektrická zástrčka a dostatek denního světla.

Řešení v obýváku

Domácí pracoviště v obýváku je nejpreferovanější alternativa. Pracovní stůl vám z ní ubere pár čtverečních metrů. Najít je můžete v blízkosti okna, kde efektivně využije prostor rohový pracovní stůl. Jedna z možností je výsuvný či výklopný stůl skrytý za dvířky komody či skříňky, nebo nenápadně zakomponovaný v obývákové skříňkové sestavě. Výhoda tohoto řešení je, že nenarušuje ráz místnosti. Úplnější pracoviště najdete v pracovní skříni s integrovaným místem na počítač i odkládacím prostorem. Zavřením dvířek nebo stažením žaluzie zmizí všechen pracovní nepořádek a v interiéru zůstane jen nenápadná skříň.

V ložnici zónujte!

Táhnout si práci do ložnice není podle odborníků na zdravé bydlení právě nejvhodnější řešení. Pokud to však jinde nejde, vezměte si k srdci alespoň pár dobře míněných rad. Snažte se ložnici využívat na práci přes den, kdy nebudete rušit spícího partnera. Pokud usedáte k počítači v době, kdy váš partner jde spát, nepříjemné světlo a hluk můžete částečně eliminovat oddělením pracoviště, například paravánem. Praktické je také umístit místo pro práci pod vyvýšenou postel, což navíc šetří místo. V dětském pokoji můžete pracovat na střídačku se svými školáky. Zde je také vhodné oddělit pracovní zónu od zbytku pokoje, abyste při večerní práci nerušili spící děti.

Kde ještě?

S prací se můžete přestěhovat také do kuchyně. Stačí do výklenku, kuchyňského ostrůvku nebo kuchyňské linky integrovat pár polic s výsuvnou pracovní deskou. Když to prostor dovolí, udělejte širší okenní parapet nebo postavte malý psací stolek pod okno. Někdy můžete vytvořit tu nejlepší pracovnu na těch nejneočekávanějších místech. Ideální je využít místo pod schody. Výhoda je, pokud jsou schody dostatečně široké a přímočaré, aby se pod ně dal položit stůl a police. V takových prostorách bývá často nevyužitá i horní podesta přecházející do haly či galerie. I zde můžete vhodně zakomponovat domácí pracoviště.