Závěsy oživý interér

Pokud jste si mysleli, že závěsy jsou v dnešní moderní době už jen přežitkem, mýlili jste se. Závěsy dokážou oživit interiér.

Pokud potřebujete zútulnit prostor a dodat mu atmosféru či styl, vyzkoušejte kouzlo závěsů. Vhodné jsou nejen pro jejich funkčnost, ale splňují i dekorační charakter. Slaďte závěsy s barvami v interiéru, nábytkem či doplňky a dosáhnete kýžený efekt raz dva.

Zvažte výběr

Při výběru a koupi závěsů si třeba v prvním kroku rozmyslet, jakou funkci by měly závěsy plnit. Pokud chcete, aby závěs dobře stínil nebo vytvořil úplnou tmu, zvolte závěsy, které jsou z hrubší látky. Tlustší závěsy jsou spíše vhodné do ložnic či pokojů, kde spíte a odpočíváte. Do obývacího pokoje se spíše hodí dekorační závěsy, které světlo pustí do interiéru. Při dekoračních závěsech je výběr jen a jen na vás. Vybírejte podle vkusu či stylu zařízení. Zohledněte také barevnost stěn a doplňků.

Vyberte barvu

V případě zatemňujících závěsů na barvě příliš nezáleží. Korespondovat by měli s barvami v ložnici a působit příjemné při chvílích odpočinku. Při výběru dekoračních závěsů se musíte rozhodnout, zda chcete, aby s interiérem splynuly nebo vytvářely kontrast. Interiér bude působit harmonicky, pokud použijete závěsy, které se přizpůsobí celkovému vzhledu obývacího pokoje. Pokud se nebojíte barev a milujete kontrast, sáhněte po závěsech v nápaditých barvách, které okamžitě upoutají pozornost. Nezapomeňte však, že nápadné vzory budou v místnosti dominovat, proto k nim volte jednoduché barevné kombinace nábytku a stěn. Styl a šmrnc dodají závěsem například puntíky, proužky a menší vzory. Velký vzor na závěsech je odvážný a zároveň působí velkolepě.

Důležitá je délka

U závěsů třeba myslet i na jejich délku. Pravidlem je, že by měly být dlouhé a splývavé. Záleží na vkusu a také od manipulace s nimi. Závěsy např. v obývacím pokoji mohou viset či ležet na zemi, vytvoří tak romantickou atmosféru. U závěsů v ložnici či dětském pokoji zvažte spíše ty, které se nedotýkají země, nakolik s nimi budete pravděpodobně častěji manipulovat.