I na vaření je potřeba vidět

Centrální či bodové? Plánování osvětlení v kuchyni řešte mixem.

Využití kuchyně je v dnešních časech mnohostranné. Neslouží pouze k vaření, ale i při společenských příležitostech. Při plánování osvětlení myslete tedy nejen prakticky, ale i esteticky.

Od A po Z

Od módy, když si kuchyň vystačila pouze s jedním centrálním zdrojem, uběhly už desetiletí. Postupně k němu přibývaly další doplňkové. Začalo to bodovým osvětlením zapuštěným do podhledu, světlami ve tvaru tykadel nad kuchyňskou linkou či trojúhelníčků pod horními skříňkami. Nástupem úspornějších LED diod, z nichž nesálalo teplo, nastal další posun.

Pracovní plocha se může nasvítit pomocí svítidel zapuštěných přímo v nábytku. Pro tento účel se využily dna horních skříněk i plocha mezi spodními a horními skříňkami. Zapuštěná svítidla umožnily i lepší čištění. LED diody jsou navíc energeticky úsporné, můžete si volit jejich zabarvení i úhel nasvícení.

Druhým nejčastěji používaným zdrojem světla jsou halogenové žárovky. Využívají se hlavně v odsavačích par jako doplňkové světlo. Vzniká při něm i vedlejší nežádoucí efekt, a to teplo. Nad varnou plochou při vaření však není přítěží.

Vhodný mix

V moderních kuchyních se počítá se světlem i jako efektním prvkem. Nasvěcuje se nejen obsah prosklených skříněk či vitrín, ale i sokly kuchyně nebo kontury kuchyňského nábytku. S působením světla se pohrávají hlavně architekti. Vědí jím korigovat nedostatky prostoru, například vysoké stropy, zda upozornit na designové prvky kuchyně.

Abychom mohli svítidla v kuchyni použít podle dané denní situace, je vhodné je rozdělit na samostatné okruhy, nejlépe s možností volby intenzity svícení na dálkové ovládání. Pokud jste majiteli domácnosti, která využívá prvky inteligentního řízení, dovolit si můžete i vytvoření libovolných světelných scén. Stačí jedno ťuknutí na ovladači a zapnete vhodné osvětlení při práci nebo na večerní párty.