Minimalistický skandinávský interiér

Pokud uvažujete nad interiérem s kousky moderního skandinávského designu, vsaďte na minimalismus, jednoduché tvary a přírodní materiály.

Severský design a charakteristické barvy dokážou zařídit interiér bytu právě ve skandinávském stylu. Přináší tak nádech severského designu pro ty, kteří mají rádi přírodu, ale nenašli se ve venkovském či vintage stylu. Dá se snadno identifikovat. Používá charakteristické barvy i materiály.

Umí být surový, jednoduchý, umírněný, ale zároveň i moderní a dekorativní. Má v sobě kus elegance, zábavy, s barevnými dekoracemi se dá pěkně pohrát a přitom vůbec nevypadá sterilně.

Pěkně a přírodně

Severský design má rád přírodní materiály. Tradice dřeva v zemích bohatých severských lesů je pochopitelná. Typický severský nábytek je vyráběn z bledého smrku, buku či jasanu. Světlé dřevo totiž interiér nezatěžuje a poskytuje mu prostornost, zároveň působí velmi přirozeně a teplo.

Dřevo se opakuje nejen na nábytku a podlaze, ale často i jako obklad stěn. Pocit chladu domácností vyvažují textilie, hlavně z přírodních materiálů.

Nekomplikovaná barevnost

Severský design působí jednoduše a střízlivě i díky klidné a světlé barevnosti. Ta vytváří vhodný základ pro strohé zařízení. Ani barva interiérových stěn není náhodná. Krátké dny na severu vnesli do domácností nejen zářící bělobu, ale i živé barvy. Skandinávci si rádi dopřejí dávku červené, žluté a modré. Pro konzervativní domácnosti však zůstávají prioritou přírodní tóny světle hnědé a šedé.

Světlo a vzory

Skandinávci si dopřejí přísun přirozeného světla v maximální možné míře, protože je ho tam nedostatek. V oknech byste záclony hledali zbytečně nebo pouze v minimální míře. Využívají je spíše jako doplněk v podobě nařasených poloprůhledných záclon. Ani vzory Seveřanů nikoho nenechají na pochybách o jejich veselé a hravé povaze.

Doplňky i dekorační látky jsou plné národních symbolů v jejich nejjednodušší formě. V kurzu jsou lidové symboly zvířat, květin a stromů, ale i klasické káro a proužek. Prostor zútulní textilie, vnášející do místnosti pohodlí, teplo, barevnost, vzory a pestrost struktur. Tento mix je hravý, světlý a veselý, ale hlavně z něj cítit lásku k materiálům a jejich přirozenosti.