Správná matrace umožní dobrý spánek

Během celého dne dáváme naší opěrné soustavě pořádně zabrat. Nesprávným sezením a shrbeným chozením vytváříme pro oporu našeho těla nepřirozené podmínky. Odnáší to zejména páteř, což se projevuje častou bolestí krční či křížové oblasti.

Postel by měla být místem, kde si všechny naše kosti a svaly dostatečně odpočinou. V mnoha případech to však tak není. Špatným provedením matrace postele si ničíme páteř ještě i v noci. Ráno bychom se měli probouzet svěží a odpočatí, ale pokud spíme na špatné matraci, naše tělo se unaví i během spánku. Pro zdravý spánek je důležité vybrat si nejen správnou matraci ale i postelový rošt.

Zásady při koupi matrace a roštu

Před koupí každé matrace bychom si měli ležení na ni vyzkoušet po dobu minimálně 5 minut. Každá páteř má totiž jiné nároky na její správné držení. Matrace by měla mít tloušťku větší než 14 cm, protože jinak bychom mohli během spánku cítit tlak na záda vyvolaný tlačením našeho těla na postelový rošt. Rošt vybíráme na základě doporučení k vybranému provedení matrace.

Typy matrací

Matrace jsou vyráběny v různých provedeních. Každý materiál si nese sebou i charakteristickou tvrdost. Nejzákladnějším a nejlevnějším materiálem je PUR pěna. Sice je velmi pružná, avšak problémem bývá zejména její měkkost. Tento materiál má tendenci se po několika letech používání vytlačit, což způsobí znehodnocení spánku. Zejména proto se dnes většina matrací vyrábí jako kombinace více materiálů, tzv. sendvič. Na trhu je dostupná několik druhů různých kombinací materiálů. Některé z nich však mají specifické vlastnosti. Přítomnost kokosového vlákna v matraci je znakem vysoké tvrdosti, PUR pěna zas matraci změkčuje. Díky paměťové pěně zajistíme dokonalé vyrovnání profilu páteře, proto se nám na tomto materiálu spí velmi příjemně.

Význam a provedení roštu

Rošt v posteli je významný hlavně na udržení matrace na posteli a přenos tlaku těla z matrace na konstrukci roštu. Ta je tvořena nejčastěji z lamel, ale v současnosti se v obchodech objevují i ​​nové druhu roštů vyrobené z plastů. Při roštech platí zásada, že čím jsou jednotlivé články blíže, tím je spánek plnohodnotnější.