Ratanový nábytek se těší velké oblibě

Postav dům, zasaď strom. Odvěká moudrost, odkaz našich otců platí i dnes. A když je obojí hotové, můžeme se více věnovat zahradě. Otázka přitom není, zda ji zařídit, ale spíše to, jak a čím.

Zamyslet se třeba především nad tím, zda bude zahrada pouze prostředím pro relaxaci a odpočinek, nebo i místem oslav či delších posezení s rodinou nebo přáteli. Prvořadé je proto správné rozmístění jednotlivých kusů nábytku v zahradě. Dnes již není problém najít nábytek od výmyslu světa, a tak se zahrada často mění na jakýsi letní obývák, kde s chutí trávíme volný čas.

Abychom se tam však cítili opravdu příjemně, druhým z kritérií, o kterém bychom měli popřemýšlet, je vlastní pohodlí. Dalším krokem při výběru zahradního nábytku je volba materiálu. I zde je třeba si promyslet, k jakému účelu bude nábytek sloužit. Snadná údržba a odolnost materiálu by proto měla být prvořadá. Fleky na dřevě po rozlitých druzích, zvláště pokud jejich neutrál ihned, vás mohou strašit ještě dlouho.

Otázkou je i to, zda upřednostňujete přírodní nebo jiný materiál. Dřevěný, bambusový nebo nábytek z banánových listů sice vypadá velmi pěkně, vyžaduje však náročnější péči, údržbu a je méně odolný vůči povětrnostním vlivům. Oproti tomu je kov sice trvanlivý, některé druhy nábytku si však také vyžadují neustálou péči, lakování, natírání a mohou působit chladným dojmem. Ještě je zde i plast, který je poměrně levný, a v současnosti již výrobci myslí i na design, ale je to někdy křehký materiál a umí se zlomit v té nejnevhodnější chvíli.

Velké oblibě se však těší ratan – ať už přírodní nebo umělý. Vděčí za to svým výborným vlastnostem. Umělý ratan se vyrábí ze syntetických vláken, a tak odolává i vlivům počasí, UV záření, dešti, sněhu a dokonce i mrazem. Je tedy prakticky nezničitelný. Výhodou umělých vláken oproti přírodnímu materiálu je i to, že neláká škůdců nebo parazity. Svým vzhledem, přitom umělý ratan dokonale kopíruje přírodní, od kterého je na první pohled k nerozeznání.

Polyetylénové vlákna jsou také zárukou odolnosti a trvanlivosti nábytku. Tato vlákna se při výrobě umělého ratanu při vysoké teplotě protlačují přes speciální trysky do rozmanitých tvarů. Pokročilá technologie tak garantuje nejen měkkost a pružnost vláken, ale i jejich stálobarevnost. Díky své pružnosti se pak vlákna vyplétají do různých vzorů. Jde o ruční práci, každý jeden kus nábytku je tak originál.