Přírodní vzhled kamenných obkladů v interiéru

Kámen je odpradávna základním stavebním materiálem. Přestože ho napříč časem vytlačovaly moderní stavební prefabrikáty, v současnosti se opět vrací v čisté přírodní podobě. Například, jak kamenný obklad interiéru.

Ideální vlastnosti

Kámen svým přírodním vzhledem dokáže udělat interiér atraktivním. Vynikne i na malých plochách, krbech, ale i na dominantních stěnách a schodištích a tak vytváří originální a unikátní atmosféru. Kamenný obklad navíc nevyžaduje speciální péči, je nenáročný na údržbu. Mezi nejčastěji používané materiály při výrobě kamenných obkladů patří mramor a žula. Používá se také travertin, pískovec, břidlice, vápenec a různé druhy lomového kamene.

Rozměry

Jelikož kámen má velkou hmotnost, vyrábějí se z něj tenkostěnné obklady, standardní tloušťky dva až tři centimetry, v případě mramoru a žuly je to obvykle jen jeden centimetr. Formát kamenných obkladů je také omezen. V závislosti na použitém kameni je to 30 x 30 cm, 40 x 40 cm, používají se také obdélníkové tvary.

Výhody a nevýhody

Výhoda kamenných obkladů spočívá v tom, že dokážou zakrýt praskliny ve stěnách i drobné nerovnosti či fleky. Před jejich aplikací je však nutné provést sanační úpravy stěny, kterou chceme obkládat. Zvýšíme tak účinnost použitých lepicích hmot a zabráníme nežádoucím jevům, například pozdějšímu plesnivění stěny. Při přírodních kamenech třeba navíc počítat s nasákavostí. Vlivem vlhkosti ztmavnou, a když se voda odpaří, nabudou původní vzhled.

Lepení kamenného obkladu

Před začátkem práce je třeba se důkladně seznámit se strukturou obkladu, jeho rozměry a hmotností a poté určit, jak ho budeme lepit na stěnu. Způsobů je několik. Můžeme ho lepit bez spár (působí tak kompaktně), nebo se spárami, které vyplníme spárovací hmotou. Různým ukládáním a překládáním kamenných obkladů získáme zajímavé struktury, případně můžeme vytvořit mozaiku. Povrch jednotlivých kamenných obkladů je různorodý. Od zcela hladkého, přes zdrsněný až po hrubý tvar zídek, či oblých říčních skal a potočních kamenů.

Doladění

Hrubému povrchu obkladu dá jedinečně vyniknout vhodné osvětlení. Zdůrazní se tak jeho struktura a podtrhne prostorový dojem. I v případě kamenných obkladů platí, že méně je někdy více. Pokud ho použijeme příliš mnoho, může se stát, že tím velmi změníme charakter místnosti. Až tak, že se budeme cítit, jak v jeskyni, či kamenolomu. Neobkládejme tedy bezhlavě. Kamenný obklad se musí stylově hodit do interiéru. Musí s ním ladit, aby vytvořil tu správnou atmosféru. Často se používá ve spojení s dřevěnými obklady. Pokud si nejsme jisti svojí volbou, nechme si při výběru kamenného obkladu poradit od odborníků. Teprve pak budeme s ním opravdu spokojeni.