O topný systém je třeba pečovat

Zima vždy pořádně prověří kvalitu topného systému, jaký používáme. Ať už v bytovce, nebo v rodinném domě, na chalupě. Pokud topení jde dobře, je to fajn. A pokud ne? Třeba se rozhodnout, co s tím.

Bytové domy jsou vytápěny většinou centrálně, a to buď z centrálního tepelného zdroje (centrální kotelny) nebo lokální domovní kotelny. Ideální stav v obytném domě je takový, že otopná soustava je hydraulické vyregulování, v bytech na radiátorech jsou osazeny regulační hlavice spolu s poměrovými měřiči na změření spotřeby tepla. Pokud to dům a byty nemají, vytápění je třeba upravit právě ve zmíněném pořadí: nejdříve soustavu hydraulicky vyregulovat a až potom radiátory vybavit regulátory a měřiči. V případě, že bytovka se pak zrevitalizuje, včetně zateplení obvodového pláště, otopnou soustavu je třeba upravit, nastavit nové parametry hydraulického vyregulování, protože do domu se dodává stejné množství tepla jako před zateplením. Jinak se může z otopné soustavy v bytech ozývat šum nebo jiné nepříjemné zvuky způsobené nesprávným průtokem topného média.

Při vytápění rodinného domu či chalupy je alternativ několik. Od obyčejné pícky, přes akumulační kamna, krb až po třeba tepelné čerpadlo. Komu co vyhovuje. Pokud se rozhodnete pro krb, určitě neprohloupíte. Stavby krbů je dnes velmi oblíbená, jelikož tento způsob vytápění má mnoho výhod. Z jednoho tělesa lze pomocí teplovodů vytopit více místností, ba i celý dům i s podkrovím.

Navíc, pokud má krbová vložka dostatečný výkon a vyberete si vhodný typ, po jednorázovém naložení paliva vydrží oheň v ní hořet i přes deset hodin. Výkon krbové vložky závisí na objemu místností, které je třeba vytopit, přičemž jeden kilowatt výkonu stačí k ohřátí zhruba 25 krychlových metrů prostoru. Určitě stojí za to se předem poradit s odborníky, kteří se specializují na prodej krbů, nebo si prostudovat internet.

Při výběru je třeba zvážit i to, co budeme v krbu spalovat –  palivové dřevo, pelety nebo například biolíh (jde o biokrby, které nepotřebují komín). No a pak, když nám v krbu už přeskakují plamínky, můžeme konečně dělat to, k čemu to vše vede. Tedy alespoň chvíli si posedět v klidu.