Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním materiálům, tomu se korek nabízí jako jedna z možností. Výborně se hodí zvláště do obytných prostorů. Ten, kdo si dal korkové dlaždice do kuchyně, ložnice, dětského pokoje či chodby jistě oceňuje vysoký komfort chůze po něm. Zvláště v prostoru, který obývají děti, je korek vhodný. Ty si rády hrají se svými hračkami na podlaze a na krytině z korku jim nehrozí prochladnutí.

 

Ideální přírodní podlahová krytina

Korek se získává z korkových dubů, jež se pěstují převážně v oblasti Středomoří – nejvíce ho produkuje Portugalsko. Na rozdíl od dřeva však není třeba stromy kácet, protože dubová kůra se ze stromů loupe a stále se obnovuje. Z tohoto důvodu je korek ekologičtější než dřevo.  

Obliba korku je dána hlavně tím, že velmi dobře tepelně izoluje a dokáže odolávat i poměrně vysokým teplotám. Zvládá dokonce až 120 stupňů Celsia. Zároveň je lehký a pružný. Jako podlahová krytina do bytu je tedy ideální. Pohled na korkovou podlahu evokuje pocit domácí pohody a tepla.

Z korku se vyrábějí korkové plovoucí podlahy nebo korkové dlaždice. Rozdíl mezi nimi je dán způsobem pokládky. Dlaždice je třeba lepit, plovoucí podlaha do sebe zapadá zámkovým spojem, a lepení tak není nutné.

Jaké jsou výhody korku oproti dřevu?

Korek stejně jako dřevo patří mezi přírodní materiály. Na rozdíl od dřeva však korek není náchylný na poškození vlhkem nebo výkyvy teploty. Výborně se také korkové dlaždice hodí pro podlahové vytápění, které v poslední době zažívá zvýšenou oblibu. Korek se vyznačuje antistatickými vlastnostmi, takže na něm neulpívá tolik prachu z okolí. Toto jistě ocení zvláště ty osoby, které trpí některou z alergií nebo astmatem.

A protože disponuje také protiskluznými vlastnostmi, je korek ideální krytinou v místech se zvýšeným pohybem osob. A i když se jedná veskrze o přírodní materiál, jsou finanční náklady na jeho pořízení mnohem menší než u dřeva. Všechno toto hovoří pro korek, který vytvoří v domově příjemnou a domácí atmosféru.

Má korek nějaké nevýhody?

Oproti jiným podlahám se korkové dlaždice nabízejí v menším množství vzorů. Na druhou stranu díky tomu odpadá nutnost se rozhodovat mezi velkým počtem dezénů a řešit, který by byl v bytě nejvhodnější. Korkové dlaždice se vyrábějí o rozměrech 300 × 300 a 600 × 300 mm, a to ve třech možných tloušťkách – 4, 6 a 8 mm. Zajímavě vypadají korkové dlaždice tmavší Aldeia nebo světlejší Plaza. Jistě se budou dobře vyjímat například v jídelně nebo kuchyni.  

Poněkud nepříjemná je barevná nestálost korku, zvláště pokud na něho intenzivně dopadají sluneční paprsky. Velmi často pak nastává situace při stěhování nábytku, že se pod nábytkem objeví jiný odstín korkové podlahy. Jestliže se jedná o masivní korkovou dlaždici, lze jí přebroušením a přelakováním vrátit původní vzhled.

Problém může nastat u domácích mazlíčků, kdy kočky mohou shledat korek vhodný pro broušení svých drápků. A vůbec je nebude zajímat, že vedle v pokoji mají svoje osobní škrabadlo. I přes tyto nevýhody patří korkové dlaždice stále mezi ideální podlahové krytiny, když chcete doma chodit po měkké a teplé podlaze bosou nohou.