Poštovní schránka

Poštovní schránku bereme jako samozřejmost. Pro většinu lidí je to „skříňka“, do které dostává dopisy, periodika, oznámení, šeky, letáky a podobně. I když se na první pohled zdá, že všichni kolem ní procházejí téměř bez povšimnutí, je třeba si uvědomit, že právě poštovní schránka patří spolu s oplocením a okolím obydlí k hlavním nosičem prvotních informací o tom, kdo tu bydlí, jaký je jeho vkus. Mnozí lidé si to uvědomili a tak se stále více setkáváme s netradičními poštovními schránkami.

Typy schránek

Klasické schránky na poštu jsou už pěkných pár let stejné. Buď jsou plechové, obdélníkového tvaru s otvorem ve vrchní části, obvykle zakryté výklopným víkem, nebo vybavené přímo v otvoru pro vkládání poštovních zásilek pohyblivými kovovými částmi, sloužícími jako zábrana pro nežádoucí vytahování listů a zásilek. Pak jsou to otevřené schránky tvaru válce (plastové, plechové), do kterých se vkládá pošta z boku. Často nemají žádnou záklopku a tak nejsou chráněny před povětrnostními podmínkami, ani před vypadnutím či neoprávněným výběrem jejich obsahu. Pod pojmem netradiční poštovní schránka tak můžeme rozumět jakoukoliv schránku, která se typově, ale i designově liší od těchto dvou zmíněných modelů.

Jak by měla schránka vypadat

Pokud chceme své obydlí zkrášlit pěknou poštovní schránkou, měli bychom dbát na několik hlavních zásad. Poštovní schránka by měla být v prvé řadě praktická a měla by dobře sloužit svému účelu. Měla by být estetická a ne kýčovitá a mělo by být na první pohled jasné, že je to schránka na poštu a nic jiného.

Jak si tedy vybrat?

Možná se to zdá divné, ale v první řadě si musíme uvědomit platnost gravitačního zákona. Dopisy, noviny, letáky – to vše by mělo do schránky vhazovat a ne vtlačovat. Příkladem, jak schránka nemá vypadat je typ, podobající se starému včelařství úlu. Kromě toho, že vypadá kýčovitě, otvor na poštu je v její nejspodnější části – letáčku pro včely. Noviny a listy tak třeba do ní vtlačovat a ne vhazovat, a protože je otvor malý, vejdou se do něj možná jedny noviny a ty pak zamezí vložení ostatní pošty.

Praktičnost schránky je také prvořadá.

Schránka ve tvaru pařezu působí sice v trávníku vedle vašeho domu efektně, ale je třeba se k ní až příliš hluboko sehnout, abychom se k jejímu obsahu dostaly. Do schránky musí pošta nejen bez problémů dostat, ale nesmí být problémy ani při jejím vyjímání. Toto vše zohledňujeme při výběru naší poštovní schránky.

Moderní poštovní schránky

Pokud máme moderní dům, potřebujeme schránku s moderním, až futuristickým designem. Výrobci v současnosti nabízejí množství modelů. Nejčastěji jsou vyrobeny z leštěné nerezové oceli. Odolají tak slunečnímu záření i nepřízni počasí. Populární jsou jednoduché módní tvary, ale i například schránky ve tvaru listových obálek. K nim je možnost dokoupit takzvané držáky na srolované letáky. Pokud jste předělali starší dům se šikmou střechou, určitě bude hezké dát si vyhotovit zručnému mistrovi schránku, která bude vlastně věrným zmenšeným modelem vašeho domu. Noviny a listy se tam budou vkládat přes výklopnou střechu.

Fantazii se meze nekladou

Pokud děláte oplocení kolem domu, můžete schránku zakomponovat přímo do sloupu. Ve vinařských oblastech se setkáváme se schránkami ve tvaru soudku, který je zazděn ve sloupu. Přední část slouží pro vhazování pošty a zadní na její výběr. Velmi pěkné jsou také schránky, vypadající starobyle. Jejich základní tvar je klasický, ale jsou doplněny například antickými doplňky, erbem, ornamenty a podobně. Obvykle jsou černé barvy a vzory jsou s bronzovou, měděnou či zlatou patinou. K extravagantním poštovním schránkám patří například velmi oblíbené ve tvaru miniaturní automatické pračky. V přední části mají uzamykatelné skleněné okénko, navlas se podobající kukátku do bubnu pračky, takže bez toho, abyste museli schránku otevírat, vidíte, jestli v ní něco máte. Výběr schránek je bohatý.

Věřte tomu, že pokud si dobře zvolíte, stane se poštovní schránka ozdobou vašeho domu a jen málo lidí projde kolem ní bez povšimnutí.