Kuchyně podle feng shui

Kuchyň je podle východní filozofie feng shui tak důležitá místnost, že dokáže ovlivnit štěstí a zdraví celé rodiny. Podívejme se na její doporučení.

Feng-shui využívá přírodní síly tak, aby pozitivně ovlivnily energetické pole nazývané čchi každého jedince. Samozřejmostí je pořádek a čistota, prostor bez vlhkosti, plísní a vzorné uskladnění potravin na suchém místě.

Poloha kuchyně

V zemích východní Asie je kuchyň vnímána jako přípravna jídla, jehož prostřednictvím přijímáte energii. Aby nebyla negativní, snažte se z kuchyně odstranit především vlivy špatné energie přicházející z exteriéru. Z tohoto důvodu je nejvýhodnější, pokud je kuchyň umístěna ve středu domácnosti a aby byla chráněna od vstupních dveří.

S exteriérem by měla být propojena maximálně dvěma směry. Úzká chodba vedoucí do kuchyně je nevhodná. V malém prostoru by se mohla kumulovat negativní energie proudící do kuchyně. Výhodnější je řešení vstupu dvěma dveřmi, aby bylo zajištěno proudění pozitivní energie.

K dveřím postavte keřovitou rostlinu, která uklidní tok energie do něho přichází a vycházející z místnosti. Pokud se teprve rozhodujete pro umístění kuchyně, ideální řešení je sladit její orientaci s hlavní osou domu. Neorientujte ji však oproti schodišti. Na horním podlaží nad kuchyní by nemělo být umístěno WC, ložnice ani dětský pokoj.

Voda a oheň

Tyto dva přírodní živly by měly stát v kuchyni co nejdále od sebe. Pokud to však prostorové možnosti nedovolí, oddělte je alespoň předmětem ze dřeva. Pozor si dávejte na prostor s výlevkou. Její umístění na západní straně by mohlo vést k problémům s financemi a romantikou. K výlevce je dobré postavit rostlinu v kovovém květináči.

Měla by zastavit energii, která odvádí energii spojenou s financemi. Místo udržujte čisté a uklízené. Místo na vaření soustřeďte nejlépe do středu místnosti, například na kuchyňský ostrůvek. Měli byste být obráceni tváří k přítomným a s výhledem na dveře místnosti. Pokud to není možné, postavte za sporák alespoň předmět z kovu, který by odrážel prostor za vámi.

Stolování

Vyhýbejte se rohům. Ať už sezení oproti rohu, ale i ostrým rohům na nábytku. Kdy energie čchi prochází kolem rohu vyčnívajícího do místnosti, zrychlí se nebo změní směr. Každý, kdo sedí či stojí této energii v cestě, se bude cítit nejistě a neklidně. Rohy raději zaoblete nebo překryjte látkou.

Na lepší pocit bezpečí a relaxu je dobré situovat místa k sezení před stěnu, nebo za ně umístit alespoň paraván. S odhalenými zády se můžete cítit nejistí. Část místnosti můžete uzavřít i květy. V případě, že si dopřejete na stole živé červené květy, posílíte energii spojenou se zdravím a vitalitou.

Světlo nad stolem by mělo směřovat do stropu, aby se od něj odráželo a tak vytvořilo pocit větší harmonie. V kuchyni kombinujte přímé a nepřímé zdroje světla. Před modrým světlem zářivek upřednostněte oranžové ze žárovek. Halogenové pomůže při nasvícení pracovní plochy. Na klidnou atmosféru pomohou i látkové žaluzie na oknech v jemných pastelových barvách.

Nejen na solení

Mořská sůl se ve feng shui používá k pohlcování staré čchi. Má schopnost vtahovat do sebe energii, ale také stabilizovat její proudění domovem. Sůl můžete použít i po nastěhování, když se chcete zbavit energie z předchozích nájemců, nebo i po hádce. Misku se solí můžete snadno přemisťovat a měnit každé dva měsíce.

Barvy a materiály

Pro lepší proudění energie používejte přírodní materiály. Syntetické ji mohou zablokovat a ztlumit její tok. Tvrdší a lesklé povrchy energii také urychlí. Barvy použijte podle orientace kuchyně. Východu prospěje zelená, jihu a severu zelená nebo žlutá v kombinaci se světle šedou, západu žlutá s růžovou a červenou.