Podlahy v přírodním designu

Dnešní život je uspěchaný, poznamenávají ho vysoké nároky na pracovní výkon. Lidé se proto stále častěji obracejí k přírodě a původním hodnotám, což se projevuje i v interiérovém designu.

Trend využívání přírodních materiálů a barev, jakož i jemně opotřebovaný či rustikální vzhled připomínající staré časy, se promítl už i do světa podlah a podlahovin. Přírodní barvy a materiály působí na člověka uklidňujícím. Kousek přírody si můžete do svého domova přenést i výběrem právě takové podlahy. Zachována struktura dřeva, přírodní design, rustikální až opotřebovaný vzhled, to vše dodává interiéru nádech harmonie a klidu.

Přírodní design je stále v módě

Podlahová krytina s přírodním designem působí harmonicky a dotváří atmosféru každého interiéru. V současnosti jsou velmi oblíbené dřevěné podlahy nebo podlahy imitující dřevo. Podlahy s dekorem dřeva výborně zapadnou nejen do venkovského či rustikálního stylu bydlení, ale jsou velmi žádané i v moderních prostorách. Dekor dřeva a opotřebovaný vzhled lze nalézt tak mezi dřevěnými krytinami, jakož i v nabídce výrobců laminátových podlah, keramické dlažby, vinylu, linolea a PVC krytin. Každá z těchto podlah se liší vlastnostmi a charakteristikami, které mohou hrát důležitou roli při výběru.

Dřevěné podlahy jsou dlouhodobým trendem

Milovníci přírody si obvykle koupí dřevěnou podlahu pro její přírodní vzhled, dlouhou životnost, vůni dřeva a na dotek hřejivému pocitu. Mohou si vybrat podle typu dřeviny, zabarvení, způsobu opracování povrchu, ale i velikosti desek. Kromě odstínu se dřevěné podlahy liší i způsobem opracování. Oblíbené jsou dřevěné podlahy, které mají vzhled upravený kartáčováním. Tato úprava zvýrazňuje strukturu a kresbu dřeva. Horkým trendem zůstává také přirozená struktura surového dřeva, přiznané letokruhy, uzly i drobné prasklinky. Kartáčované a ručně škrabané dřevěné podlahy najdete v nabídkách výrobců.

Laminátové podlahy s designem dřeva

Dekory laminátových krytin imitujících dřevěnou podlahu jsou dnes téměř k nerozeznání od svých přírodních originálů. V porovnání se dřevem jsou chladivější, zároveň se však snadněji udržují. Své příznivce mají i díky vysoké odolnosti proti zátěži a poškození. V nabídce najdete širokou škálu barevných odstínů, dřevěných dekorů od oblíbeného buku a dubu přes třešeň, jabloň, ořech až po exotičtější, jako jsou wenge, pekan nebo teak.

Návrat k přírodě ve vinylových podlahách

Segment vinylových podlah nabízí široké spektrum barev a dekorů s imitací přírodních materiálů, zejména dřeva a kamene. Vinylové podlahy mohou mít jen hladký dekor bez možnosti strukturované povrchové úpravy. Hladký povrch však znamená jednodušší údržbu ve srovnání s dřevěnou nebo laminátovou podlahou. Dekory věrně imitující dřevo a kámen v různých odstínech nabízí výrobci vinylových podlah.