V obýváku vytvoří správnou atmosféru osvětlení

Dejte možnost obýváku projevit se v tom nejlepším světle.

Tato místnost je pro mnohé srdce domácnosti, a při řešení osvětlení zaslouží největší pozornost. Jako univerzální společenský prostor obvykle plní několik funkcí. Je místo setkání s rodinou, přáteli, ale i odpočinku při dobré knize nebo filmu, pro někoho možná i pracovní prostor. Každá z těchto činností vyžaduje jinou atmosféru s rozdílnou intenzitou a teplotou světla, kterou dokážeme navodit právě vhodnou změnou světelných scén.

V centru dění

Potřeba klasického stropního svítidla nad konferenčním stolkem, jako hlavního osvětlení obýváku, se stala předmětem polemiky. LED technologie otevřela bránu širším možnostem a mnozí lustr vyměnili za moderní stojanové lampy s intenzivním difúzním světlem, ploché stropní svítidla nebo intenzivní světelné plochy větších rozměrů známé jako světelné stropy.

Lustry jako takové z domácností samozřejmě zcela nevymizely, ale ztratily svou dominantní pozici. Nejednou plní spíše funkci dekorace, než hlavního světelného zdroje.Ty, s důrazem na design, většinou ani neumožňují použít světelný zdroj s vyšším výkonem. Před koupí modelu s komplikovanějším stínítkem se vyplatí vyzkoušet, jaké vrhá stíny, protože v každém prostoru nemusí působit jen pozitivní.

Optimální osvětlení v obýváku dosáhnete kombinací centrálního osvětlení s doplňkovým a náladovým. Důraz na největší intenzitu a rovnoměrnost se klade hlavně v prostoru sedačky. Příjemně a relaxačně působí zejména měkké difúzní světlo. Centrální osvětlení by mělo zajistit světlo pro čtení, práci či odpočinek. V kombinaci se stmívačem si snadno přizpůsobíte jeho intenzitu, podle aktuálně vykonávané činnosti.

Ve vedlejší roli

Doplňkové světlo pomáhá zvýraznit různá zákoutí, nebo funkčně odlišené části společenské zóny. Spadají sem i stojanové lampy s podpůrným osvětlením pro čtení situované při pohodlném křesle. Stejně bodové osvětlení nik či nástěnná svítidla poukazující na umělecké dílo. Podílejí se na celkové světelnosti obýváku a také pomáhají vytvořit v prostoru kompoziční akcenty.

Mistři efektů

Poslední kategorie svítidel se stará o náladové osvětlení. Vzhledem k velmi nízké intenzitu jde spíše o efekt nebo dekorační funkci jako o světlo samotné. Opět to může být tvarově důvtipný, jemně svítící objekty nebo efektní podsvícení s dobře ukrytým zdrojem. Správné osazení takového typu světelného pásu dokáže podtrhnout zajímavou 3D strukturu obkladu díky směru vrhaných stínů.

Nejčastěji se využívají na podsvícení v okolí televizoru, na okrajích podhledů a nábytku. Oblibu si získaly i police z bezpečnostního skla nasvícené ve své tloušťce. Náladové osvětlení dotváří atmosféru prostoru a výraznou měrou se podílí na jeho útulnosti. Správně osazené dokáže i opticky korigovat tvar místnosti.

Vzpomenout si včas

Dnes už totiž nestačí nechat jeden elektrický kabel uprostřed obýváku a časem na něj namontovat lustr. Odborníci na osvětlení vám mohou navrhnout komplexní projekt, který se podle vašeho rozhodnutí může ihned nebo časem, stát součástí inteligentního řízení. Máte tak možnost navolit si nejoblíbenější kombinace centrálního, doplňkového a náladového osvětlení v přednastavené intenzitě a barvě na různé nejčastější situace. Pak už jen jedním tlačítkem na nástěnném vypínači nebo dálkovém ovládání dosáhnete potřebnou světelnou scénu, například kino, romantický večer, kniha nebo návštěva.

Nejen v obýváku ovlivňuje osvětlení chování člověka i jeho zdraví. Pro dosažení maximálního světelného komfortu a pohody je důležitá efektivita vybrané osvětlovací soustavy. Z tohoto pohledu mají navrch moderní světelné zdroje, zejména LED, které přeměňují elektrickou energii na světlo s vysokou účinností a vysokým indexem podání barev. Výhoda je možnost plynulého regulování intenzity světla, výběr jeho barevnosti je již na individuálním rozhodnutí podle potřeb uživatele.