Některé typy bazénů jsou postavené rychle

Mít vlastní bazén na dvoře nebo v zahradě je stále populárnější. Nadzemní bazény jsou finančně poměrně nenáročné, pořídit si je možné v různých cenách i s příslušenstvím.

Zapuštěné bazény představují finančně náročnější investici. Vstupní náklady se však vrátí v podobě dlouhé životnosti bazénu. Pro větší do země zapuštěné bazény se většinou rozhodují majitelé domů, kteří nemusí zvažovat finanční stránku ani prostorové možnosti. Kdo má k dispozici méně místa i peněz, obvykle se rozhodne pro bazén nadzemní.

Stává se, že zákazník si koupí nadzemní bazén, pozná výhody domácího koupaliště a po několika sezónách se rozhodne nadzemní model vyměnit za zapuštěný typ bazénu. Častými zákazníky jsou i lidé, kteří staví nový dům.

Zapuštěné bazény se na rozdíl od nadzemních stavějí na mnoho let, proto je výběr typu, tvaru velikosti i místa, kde se postaví, opravdu důležitý. Výstavbě rodinného bazénu je třeba věnovat pozornost, nejen co se týče výběru bazénu a dodavatelské firmy, ale i po stránce legislativní. To, zda budete muset zajít na stavební úřad požádat o stavební povolení nebo ohlásit stavbu, stanoví stavební zákon.

Většina bazénů nepotřebuje ani ohlášení ani stavební povolení.

Výběr firmy

Před podpisem smlouvy si s firmou ujasněte, co je zahrnuto v ceně. O serióznosti firmy nesvědčí pouze cenová nabídka a kvalita nabízeného zboží.

Bezplatný návrh by se neměl dělat ze sídla společnosti, ale odborník by měl vidět místo, kde se bude bazén nacházet. Mohou se tak odhalit problémy, které nejsou vidět, jako například špatně přístupný terén a podobně.

Následně by měla firma připravit harmonogram – bazén může v některých případech být hotový i do dvou týdnů. Pozor však, stavební výkop a základní betonovou desku některé firmy nezahrnují do ceny nebo nenabízejí tuto službu vůbec.

Cena se mění

Důležitým bodem před začátkem stavby je výběr místa, kde bude bazén stát. Pokud je to jen trochu možné, orientujte stavbu na jih a místo, kde není stín. Na bazén by neměl vrhat stín žádný strom a měl by být k němu dobrý přístup. V každém případě je dobré bazén umístit na co nejvíce slunné místo.

Pokud máte svažitý pozemek, poradí vám statik. V případě nutnosti navrhne opatření, která umožní výstavbu bazénu. Myslete také na to, kde umístíte filtraci. Ideální je, pokud vlastníte zahradní domek v blízkosti bazénu. Při svažitých pozemcích je možné ji zabudovat do svahu pod bazén, některé typy bazénů zase umožňují zabudování filtrace pod takzvané římské schůdky. K filtraci je možné připojit i vytápění, ať už elektrické či solární systém nebo tepelné čerpadlo.

Cena bazénu závisí nejen na jeho typu a velikosti, ale i od dalších doplňků. Nejčastěji zákazníci žádají protiproud, osvětlení pod hladinou a masážní trysky. Pokud se chcete koupat i v horším počasí, je třeba počítat, že cenu bazénu zvýší zastřešení. Konečnou částku může navýšit například i protiproud. Někdo si zase neumí bazén představit bez osvětlení. Proto jsou ceny bazénu podle vybavení velmi rozdílné.