I kuchyňský stůl by se měl správně vybrat

Nohy vědí omámit nejen mužů. Pozitivně překvapí i při výběru jídelního stolu.

Podoba jídelního stolu je proměnná veličina. Přestože základní stolová deska a nohy, které ji podpírají, zůstávají, materiál i tvar se mění. Současný jídelní stůl má univerzální použití. Nekupujeme jej pouze na podávání jídel. Je pomocník při každodenních domácích činnostech, jakož i při práci.

Co boduje

Model masivního stolu se už nenosí. Narážíme přitom na jídelní stůl s hrubou stolovou deskou a mohutnýma nohama. V oblibě jsou odlehčené konstrukce se špetkou jedinečnosti. Pokud však má mít konstrukce stolu jednoduché linie, upoutat může kromě materiálu snad už jen stolními nohami.

U nových modelů je můžeme vidět vsazené do desky pod netradičními úhly a v zajímavých tvarech. Originalita se cení při konstrukci stolu právě zde. Osvědčený prvek současných jídelních stolů bývají rámové konstrukce nohou. Pokud se chce stůl začlenit do moderně laděného interiéru, dřevěné nohy vymění za kovové.

Nejčastější materiál je v tomto případě hliník, ať lesklý, broušený, ale i lakovaný bíle, šedě a černě. Stoly, které chtějí upoutat nebo si zachovat mladický image, sahají i po nohách v oranžové, zelené nebo modré barvě.

Deska mnoha podob

Ať už mluvíme o stolové desce ze dřeva, dřevotřísky, nebo ze skla, tak největší nároky jsou na ni kladeny hlavně při výsuvných modelech. Hledá se stále dokonalejší kování, které zabezpečí jednoduché a rychlé rozložení. Vložené prodlužovací pláty, které se ručně vkládají, jsou již zastaralé.

Stejně jsou trochu zastaralé už i modely, kterým nohy zůstávají i po rozšíření na původním místě. Novým prvkem moderního stolu se stává i mix materiálů. Materiál stolové desky nemusí korespondovat s nohama. Stolové desky z masivu či kresbou dřeva dostávají nadčasovou tvář díky kovovým nohám. Mladá domácnost může ocenit i kombinaci materiálů na stolové desce.

Tradiční struktura dřeviny se kombinuje například s jednobarevným laminátem. Oživit desku může i vložený pás linolea nebo kamene. Luxusní modely nepohrdnou ani kombinací masivní desky a kůže. Netradiční dvoubarevnou podobu stolu můžeme však využívat i pro zvláštní příležitosti. Například při roztažení stolu, když se na prodlouženou část použije jiný materiál než při základním rozměru.

Proč ještě masiv?

Přestože přírodní materiál dokáže dokonale imitovat, přece jen se najdou přívrženci originálu. Přírodní dřevo má svou nenapodobitelnou strukturu a zabarvení. Cení se i na dotek. Můžete si vybírat z různého opracování dřeviny podle vlastního gusta. Ať už preferujete příjemně sametovou úpravu, nebo dokonale hladkou a lesklou.

Pro ty, kterým nevadí větší barevný kontrast na stolové desce, jsou určeny jádrové dřeviny, tedy materiál ze středu kmene. V našich končinách jsou v oblibě jádrový buk a dub. V Evropě je však stále oblíbený i ořech teplých tmavších tónů, nebo bledší a kresbou jemnější jasan.