Co je podlaha s tuhým jádrem a měli byste si ji pořídit?

Podlahy s pevným jádrem jsou moderní verzí luxusních vinylových prken (LVP). Je atraktivní, má dlouhou životnost a snadno se instaluje, takže je na ní mnoho zajímavého.

Podlaha s tuhým jádrem je syntetická, ale dodává se v obrovském množství vzorů.

Neváhejte zvolit do kuchyně podlahu s tuhým jádrem, protože je voděodolná a luxusní, což je asi důvod, proč se jí také říká luxusní vinylová podlaha.

Musíte se smířit s tím, že vypadá jako plast, ale výrobci Vám to usnadňují vylepšováním povrchové úpravy.

Co je podlaha s tuhým jádrem?

Podlaha s tuhým jádrem je typ vinylové prkenné podlahy, která má v závislosti na výrobku čtyři nebo pět vrstev. Většina luxusních vinylových prkenných podlah (LVP) prodávaných v dnešní době je podlaha s tuhým jádrem. Vzhledem k tomu, že jádro je vyrobeno z umělého kompozitu, je také známé jako podlaha z umělých vinylových prken (EVP).

Vrchní opotřebitelná vrstva (ta, po které se chodí) je opatřena vrstvou odolnou proti poškrábání. Pod ní se nachází voděodolný vrchní nátěr, který chrání spodní vinylovou designovou vrstvu, která může imitovat kámen, keramickou dlažbu nebo dřevo. Další vrstvu tvoří tuhé kompozitní jádro z drceného vápence nebo dřevěných vláken v kombinaci s plastovou pryskyřicí. Většina výrobků má jako poslední vrstvu voděodolný korkový podklad, který poskytuje dodatečný polštář a izolaci.

Výhody a nevýhody podlah s tuhým jádrem

Podlaha s tuhým jádrem je stoprocentně vodotěsná a snadno by odolala úniku vody v kuchyni. Je to skvělá volba pro instalace pod úrovní terénu, jako jsou sklepy, kde by se jiné typy podlah deformovaly nebo oddělovaly od podkladu. Stejně jako většina výrobků má řadu výhod a některé nevýhody.

Výhody:

Flexibilita designu: Dodává se v mnoha vzorech, včetně imitace kamene a tvrdého dřeva. Stejně pestrá je i barevná škála.
Zvuková a tepelná izolace: Výrobky s korkovou podložkou se chovají jako koberce, tlumí hluk kroků a zabraňují tepelným ztrátám podlahou.
Dlouhé záruční lhůty: Jejich životnost je zpravidla 20 až 25 let.
Snadná instalace: Majitelé domů mohou ušetřit peníze tím, že si je nainstalují sami.
Lze je instalovat téměř kdekoli: Podlahy s tuhým jádrem dobře odolávají vlhkým a vysoce frekventovaným prostorám, jako jsou prádelny, vchody a sklepy. Některé značky mohou fungovat i ve venkovním prostředí.

Nevýhody:

Může být nepohodlná: Značky, které postrádají korkovou podkladovou vrstvu, mohou být stejně tuhé jako tvrdé dřevo.
Nemají tak dlouhou životnost jako některé jiné materiály: Ačkoli na ně platí záruka až 25 let, nepřežijí tvrdé dřevo ani keramické dlaždice.
Poněkud křehké: Povrchová vrstva je odolná proti poškrábání, nikoliv proti poškrábání. Silný pohyb nohou, nehty domácích mazlíčků a rozlité tekutiny si vybírají svou daň a mohou způsobit, že podlaha bude vypadat opotřebovaně.
Barva bledne: Vinylová podlaha musí být chráněna před přímým slunečním světlem, aby se zabránilo vyblednutí a vymývání barvy.