Krby jsou dnes populární

Podzim se definitivně ujal moci nad přírodou. Zima už je aktuálním tématem, ale právě teď je vhodný čas popřemýšlet, jak se připravit na chladné období a na to, jak topit co nejefektivněji.

Stále populárnější jsou dnes krby, které jsou již nezřídka výbavou novostaveb a využití nacházejí i při rekonstrukci příbytků. Dobrým řešením topení – pokud to umožňují dispoziční možnosti prostoru, jsou i krbová kamna.

Nabídka na trhu je dnes více než bohatá, a tak při hledání, porovnávání a vybírání té správné pece je důležité zvážit si, jak velký a vysoký prostor má těleso vytopit, kde bude stát či jak je zajištěno odvádění kouře. Při kupování topného tělesa je třeba si všímat zejména jeho výkon (v kilowattech, kW) a účinnost (v procentech). Výkon závisí na objemu prostoru, který je třeba vytopit, přičemž 1 kW stačí na ohřátí zhruba 25 metrů krychlových. Služba či místnosti s plochou 100 metrů čtverečních a výšce stropu 2,5 metru třeba krbová kamna s výkonem 10 kW. Je to však jen přibližný údaj, protože musíme vzít v úvahu, zda se má vytopit například nezateplený starší dům nebo novostavbu, jakož i to, v jakém klimatickém pásmu budova leží. Účinnost zase říká, jak dobře těleso spaluje to, co v něm hoří. Účinnost na úrovni 80 % lze pokládat na velmi dobrou hodnotu.

Vedle technických parametrů je nezanedbatelným kritériem ovšem i estetická stránka, aby se krbová kamna hodila do místnosti, kde má sloužit. Podle jejího stylu a vnější úpravy si lze k ní také vybrat to pravé ktbové nářadí.

Kromě užitku a praktických vlastností, jaké od kamen očekáváme, je také vhodným doplňkem interiéru a může být i dárkem, jaký se obdarovanému určitě sejde. Pohled na poskakující plamen za sklem v krbu je pak jako balzám na duši. K pěkným chvílím patří snad už jen naši blízcí či přátelé, do ruky sklenici vína a příjemný rozhovor.