Všechno pro dobré spaní

Kde zaručeně zrelaxujete vaše tělo? V posteli, pokud si správně ustele.

Najít si čas na relax při sportu či knize je někdy časově náročné. Odpočinek v peřinách je však „povinná jízda“ pro každého. Abyste si během spánku dokonale odpočinuli, měli byste si správně vybrat, do čeho a na co uléháte. Každé tělo si vybírá na svůj dokonalý relax něco jiného.

Správná matrace

Výběr matrace není záležitost na pár minut. Připravte se, že nákup nevybavíte napoprvé. Na každou postel, kterou vám odborník poradí podle vašich individuálních preferencí, byste si měli alespoň na 10 minut lehnout. Takto porovnejte při jedné návštěvě maximálně 2 – 3 kusy.

Vyberete si favorita, který bude o vaši přízeň bojovat i ve druhém kole. Vždyť tato koupě není levný špás a měla by vás v ložnici uspokojit alespoň na dalších 10 let.

Před koupí si ujasněte, zda budete sdílet jednu matraci s partnerem, nebo si najde svou cestu k pohodlí každý sám. Jen těžko se totiž najdou dva jedinci, kterým vyhovuje totéž. Navíc asi nejsou ani ve stejné hmotnostní kategorii.

Dva samostatné kusy se vám budou i pro údržbu snadněji obracet, než jeden s téměř dvoumetrovou šířkou. Rozdílné jsou nejen vlastnosti matrace, ale i jeho výška. Čím je matrace vyšší, tím je komfort větší.

Pamatujte však, že na matrace tlustší než 22 cm můžete mít problém natáhnout napínací prostěradlo, které se šijí na 20-centimetrový standard. Výška matrace by měla zohlednit i rám postele. Aby se vám nestalo, že při vstávání nebo sezení zboku vás rám otiskne.

Možná pro někoho nebude zanedbatelný ještě jeden fakt: Že z vyšší postele se snadněji vstává, než z té při zemi. Pro zdravého dospělého člověka je doporučená optimální výška lůžka 42 – 45 cm, pro starší se rozmezí zvyšuje na 50 – 60 cm.

Wellness matrace

Pokud si má tělo pořádně odpočinout, mělo by pociťovat co nejmenší odpor postele. Matrace by měla tělo podepřít v určitých bodech a jinde zase vytvořit pohodlnou „kolébku“.

Z tohoto důvodu je výhoda, pokud je matrace rozdělen do několika zón. Dělení se však doporučuje i ve vnitřních vrstvách. Sendvičová struktura, tedy několik vnitřních vrstev matrace, lépe zajistí správnou podporu.

O odvětrání se postarají perforované či nařezané vrstvy pěny s rozdílnou hustotou a vlastnostmi. Aby byl relax těla zajištěn na dlouhou dobu, upřednostněte při výběru takzvané studené pěny nebo kvalitní přírodní latex. Příjemný pocit zajistí například kombinace taštičkových pružin s rozdílnou tuhostí a latexu.

Co podepře matraci?

Při výběru roštu platí nepřímá úměra. Čím kvalitnější matraci, tím jednodušší rošt budete potřebovat. Ohlížet se po polohovatelném roštu se vyplatí, pokud máte v ložnici televizor, nebo pokud jste na postel odkázáni ze zdravotních důvodů na delší čas. Samozřejmě, že sáhnout v tomto případě po automatickém ovládání je výhoda. Jinak byste přestavování postele mohli brát jako sportovní aktivitu. Nejlepší kombinaci roštu a matrace vám poradí ve specializovaných prodejnách.

Příjemné na dotyk

Pokud již máte výběr matrace a roštu za sebou, soustřeďte se i na výběr vhodného polštáře, přikrývky a povlečení. Při polštáři a přikrývky přihlížejte hlavně na rozměry a způsob, jak nejraději spíte.

Podle polohy na zádech, břiše či boku si můžete zvolit i vhodný tvar a rozměr. Materiál výplně zohledněte hlavně v případě, že jste alergici. Pokud máte v oblibě polštář z husího peří, ale přijali byste materiál, který se snadněji udržuje a je odolný proti prachovým roztočům, vyzkoušejte polštář z mikrovláken.

Postará se i o lepší odvod potu během spánku. Při výběru ložního povlečení je nejlepší, pokud sáhnete po přírodních materiálech. V nabídce najdete už i prádlo z bambusových a eukalyptových vláken, takzvaný tencel. Tyto moderní materiály odvádějí až o 50% lepší vlhkost než bavlna a mají i antibakteriální vlastnosti. Tencel i příjemně chladí během letních měsíců.