Jedinečný domácí relax

Každý rád nechá stranou všechny starosti a užívá si chvilku pohody a klidu. Ideální, jednoduchý a levný způsob relaxu je doma v hydromasážní vaně.

Dnes již není problém pořídit si různé tvarované vany s hydromasážním systémem, a využívat blahodárné účinky vody. Nejenže optimálním způsobem odbourává stres a napětí, ale udržuje i zdraví. Pokud si vyberete vanu, která prostorově, tvarově i ekonomicky bude vhodná do vaší koupelny, výrobci vám umí sestavit hydroterapii na míru, dle vašich požadavků.

Hydromasáž anebo perlička?

Princip hydromasáže je jednoduchý, využívá při terapii uzavřený oběh vody. Voda načerpávána z prostoru vany pomocí čerpadla je obohacena vzduchem a přes speciální boční trysky se vhání zpět do vany. Proud vody z trysek tak příjemně masíruje tělo.

Perličková masážní terapie je jemnější, místo vody masíruje tělo proudící vzduch vháněn přes trysky umístěné většinou na dně vany.

Můžete se rozhodnout pro jeden z těchto systémů, ale i pro jejich kombinaci. Ovládání systémů se řeší dvěma způsoby. V jednodušší verzi pneumatickými spínači, které systém zapnou a vypnou, vyšší komfort poskytuje elektronické ovládání, které kromě zapnutí a vypnutí systému umožňuje i regulaci intenzity masáže. Instalace elektronického ovládání nabízí možnost doplnit systém osvětlením, i barevným – kolorterapiou, dohřevem vody nebo automatickou dezinfekcí.

Praktické věci 

Abyste se vyhnuli zbytečným problémům a komplikacím, rozhodněte se pro hydromasážní vanu ještě před začátkem přestavby či výstavby. Podle tvaru vany a masážního zařízení se dá předem určit místo, kde a jak mají být realizovány přívody elektřiny, vody, odpady, a kde bude servisní a větrací otvor. Tím se vyhnete zbytečným problémům a komplikacím,  K masážní vaně je potřebný elektro-přívod 230 V. Musí být vybaven samostatným jističem a proudovým chráničem. Na tuto skutečnost musíte myslet již při navrhování elektroinstalace. Výrobci hydromasážních systémů je umí namontovat i do stávající vany. Nedá se to však v koupelně.

Vanu je nutné demontovat, doručit výrobci a zpětně instalovat. Stojí tedy za zvážení, zda je to reálné a ekonomicky zajímavé. Cena vany se základním vybavením a nejjednodušším ovládáním je lacinější. Stejná vana s elektronikou, s kombinací hydromasáže a perličky se vyšplhá na vyšší částku. Za top model z kvalitních materiálů a komponent, s nadstandardními prvky, jako jsou zónová masáž, barevné osvětlení, dezinfekce, dohřev vody, kaskády a další vymoženosti, si ovšem připlatíte.

Mýty a nepravda o hydromasážních vanách:

Hydromasážní vana je hlučná

Je pravda, že není úplně tichá, neboť proudění vody, vzduchu, chod čerpadla a dmychadla vydává zvuk. Většinou to lidem nevadí. Pokud ano, můžete si pořídit perličku s tichým kompresorem a relaxovat v bublinkách při oblíbené hudbě.

Hydromasážní vana zapáchá

Ano, pokud ji používáte jednou za půl roku. Ve vlhkém prostředí v potrubí, a v tryskách se při delším odstavení mohou tvořit plísně, řasy, množit bakterie, které zapáchají, a při následném použití se všechno vyplaví. Pokud budete používat vanu pravidelně nebo si pořídíte hydromasážní vanu, která má zabudované zařízení k dezinfekci systému propláchnutím, něco takového se nestane. Navíc systém může obsahovat také automatické vysoušení potrubí a trysek po vypuštění vody z vany, což výrazně omezuje tvorbu nečistot.