Při dobré péči přečkají pokojové rostliny zimu bez problémů

Zavřená okna a radiátory naplno možná vyhovují vám, ale pokojové rostliny v přetopených místnostech trpí. Jak jim pomůžete?

Ačkoli mnoho pokojové rostliny pocházejí z exotických zemí, většině z nich v zimě nejvíce vyhovuje teplota od 18 do 22 stupňů Celsia. Když máte pocit, že vaše rostliny vypadají jaksi smutně, přestěhujte je.

Ze tmy na světlo

Některé pokojové rostliny se umí přizpůsobit menšímu přídělu světla, když jim snížíte teplotu a omezíte zalévání. Vyšší nároky mají většinou ty, které krásně kvetou nebo mají výrazně barevné listy. Dobře přezimují jen tehdy, když jim vytvoříte optimální světelné podmínky. V zimě budou mít nejvíce světla na jižním okně. Vytáhněte žaluzie a rozhrňte záclony. Přechod z tmavého kouta na světlo však musí probíhat několik dní, aby si rostliny zvykli.

Kořínky do tepla

Přetopená místnost s trvalou teplotou 24 stupňů nevyhovuje azalce, araukárií, břečťanu, bramboříku a palmě fénix. Přeneste je do chladnější ložnice, světlé haly nebo na schodiště, případně do zimní zahrady, pokud ji máte. Když ani jednu z těchto možností nemáte a rostliny jsou blízko radiátoru, odkloňte teplý vzduch dekorativním paravánem. Květináče by neměly stát ani na studené dlažbě, protože rostliny potřebují mít nohy v teple. Zvedněte je na podstavce nebo na dřevěné či polystyrénové desky. Pokud máte podlahové topení, dopřejte rostlinám více vody, protože rychleji vysychají.

Báječné rady

Když ani přestěhování nestačí, rozsviťte. Obyčejné žárovky nejsou vhodné, protože spotřebují spoustu elektřiny. Navíc do okolí vyzařují značné množství tepla, proto by rostliny museli stát alespoň metr od lampy. Studené světlo zářivek prodlouží rostlinám den a nezvýší dramaticky účet za elektřinu. Zapněte jim alespoň na hodinu-dvě ráno i večer. Zářivka může viset 30 centimetrů nad rostlinami.

Náš tip

Pokojovým rostlinám škodí i ledový vzduch, který proudí přes parapety netěsných oken. Když máte ve zvyku větrat naplno, dejte květy pryč od otevřeného okna či balkónových dveří.

Ústřední topení výborně snáší aloe, ananas, bilbergia, zelenec, difenbachie, dracéna, hoya, fíkus, filodendron, Monstera, Pandan, pryšec, Saintpaulia a Sansevieria.

Naše rady

  • Nehýbejte rostlinami, které kvetou nebo právě vytvářejí pupeny.
  • Na noc nastavte termostaty na radiátorech na nižší teplotu – pod 20 stupňů.Vyhovíte rostlinám a ušetříte za topení.
  • Rozprašovačem dvakrát denně zvlhčujte vzduch.Rostliny roste pouze odstátou vodou.

Píchavky

Kaktusy rozkvetou jen tehdy, když přečkají zimu na chladnějším místě od 5 do 10 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách pokračují v růstu, a pokud mají i málo světla, nepěkně se vytáhnou.

Víte, že …

… Čisté sklo zvýší intenzitu světla o 10 až 20 procent, zatímco zatažená hustá záclona ubere 30 až 50 procent světla?

Neutopte je!

Zalévání je choulostivá záležitost v každém ročním období, v zimě to však platí dvojnásob. Určitě třeba zalévat méně. Vodu nejprve nechte několik dní odstát. Suchý vzduch škodí nejen vám, ale i rostlinám, proto je pravidelně roste, menší i osprchujte, ale pouze ty, co právě nekvetou. Na radiátory zavěste keramické odpařovače naplněné vodou. Velké listy otřete čistým vlhkým hadříkem, abyste je zbavili prachu a špíny.