Funkční a praktická předsíň

V teplejších zeměpisných šířkách se v obydlí obejdou i bez síní. U nás je tato komunikační spojnice mezi vnějškem a vnitřkem nezbytnost.

Vstup do příbytku by měl být zajímavý a oku lahodící. Samozřejmě, funkční a praktický. Když vejdete dovnitř, měl by tento prostor zapůsobit. A pokud vám začne zevšedňovat, popracujte na něm. Uplatněte fantazii a kreativitu například nevšedními doplňky.

Ať už je vaše předsíň velkorysá, nebo jde jen o minimalistický přechod zvenku dovnitř, měla by zvládnout několik základních úkolů. Potřebujete místo na zavěšení sezónních věcí, i s rezervou pro návštěvu. Příležitostné odkládání mohou vyřešit háčky na nástěnném nebo volně stojícím věšáku.

Boty sice mohou chvíli postát i volně, lépe jim však bude v botníku a nebudou stát v cestě. K povinné výbavě této místnosti by mělo patřit i zrcadlo, dle možností s takovými rozměry, aby odráželo celou postavu.

Pro ty, co si potrpí na odkládání mokrých deštníků, je vhodný stojan na deštníky. Ve větších prostorách nic nezkazíte ani umístěním menšího křesla na přezouvání, případně stolku na odložení osobních věcí.

Bez zrcadla to nepůjde

Zrcadlo v předsíni je praktická věc. Jeho hlavní funkce je sice kontrola vzhledu před odjezdem, ale určitě udělá službu i při optickém násobení prostoru. Může viset jako solitér na stěně nebo být součástí vestavěné skříně či předsíňové stěny. Efektní oživení stěn docílíte i menšími zrcadly netradičních tvarů, umístěnými v různých výškách.

Skříň versus věšák

Předsíň působí uklizeným dojmem, pokud není na očích šatstvo. Totéž platí i o ostatních částech bytu. Nejvíce užitku budete mít ze skříní vyrobených na míru. Hlavně z těch, co mají posuvné dveře. Lepší využívají prostor a podle zvoleného povrchu dveří mohou ladit s celým interiérem. Pokud to však prostor nedovolí, pořiďte si věšákovou stěnu nebo samostatný stojanový věšák. Rozměrnější místnosti mohou využít obě řešení, kdy věšáková stěna poslouží hlavně rodině a menší věšák návštěvám. Tento provizorní odkládací prvek využijete i na vysušení mokrých bund či zavěšení klobouku. Při výběru věšáku si všímejte zejména dobré stability.

Kam s boty?

V předsíni budete potřebovat i skříňku na boty. Měla by zvládnout i promoknuté kusy, vybírejte proto snadněji udržovatelné materiály. Jednodušší modely nabízejí otevřené police bez nebo s možností sezení. Praktičtější na prostor jsou ty s vyklápěcím otevíráním, nezaberou tolik místa a využijí její úspornou hloubku.

Tip pěkné bydlení

Ne každá předsíň má výhodu přirozeného světla zvenčí. Dodatečnou světlost můžete do prostoru „nahnat“ pomocí světlejšího nábytku a podlahy, a samozřejmě již zmíněnými zrcadly. Nesmíme zapomínat ani na stěny. Nemusí být vysloveně bílé, stačí, když se vyhnete sytým odstínům a vsadíte na pastelové tóny. Náladové osvětlení by takovému prostoru asi také velmi nepomohlo. Třeba zvolit dostatečně intenzivně centrální osvětlení, případně svítidlo nad zrcadlem.