Obývák má být praktický

Zařízení prvního obýváku podléhá momentální životní situaci. Podle toho chápeme i význam slova „praktická“.

Většinou se spojuje s představou maximálního využití prostoru. Můžete to řešit nákupem chytrého nábytku, ale také využitím každého volného místa. Takový nábytek se umí proměňovat podle potřeby. Úsporný konferenční stolek vyroste na jídelní stůl, křeslo se promění na postel či policová sestava, která splyne se stěnou po zatažení textilie. Úložné plochy v praktickém obýváku si dokážete přizpůsobit vlastním potřebám například poskládáním variabilních policových sestav. Nemusí být pouze na stěně a už vůbec ne fádní. Dnešní police jsou barevné a nápadité. Velmi působivé je prostřídání polic různých barev a hloubek. Policovými sestavami však dokážete pokoj i předělit. Modely připevněny ze stropu do výšky jsou velmi atraktivní a navíc vám neuberou ani z prostoru na podlaze.

Obývák v pohybu

Velmi účelný je mobilní inventář. Výhody takové investice oceníte při stěhování. Nábytek na kolečkách využijete všude, kde přizpůsobujete každodenní životní rituály menšímu prostoru. Například rozkládací gauč na kolečkách, který slouží v noci na spaní, či konferenční stolek na kolečkách, který musíte každodenně přesouvat. Mobilní však mohou být i větší květináče, komody nebo kontejnery s pracovními podklady. Neutrální barevnost nábytku oceníte, protože se snadněji kombinuje a zároveň opticky nezatíží prostor. Barevnou monotónnost snadno rozbijete pestrobarevnými doplňky a textiliemi.

Roste s věkem

Přívlastek praktická se sejde hlavně v případě mladé rodiny s dětmi. Obývák by neměl v tomto případě sloužit pouze dospělým členům rodiny, ale měla by se přizpůsobit společnému soužití. Při zařizování se soustřeďte na nábytek, který můžete po čase bez problémů doplnit či přeměnit na elegantnější, například pouze výměnou dvířek. Část zařízení byste měli věnovat i hře dětí. Podle toho, pro koho je nábytek v místnosti určen, volte jeho rozměry i barevné odlišení. Nezapomínejte ani na bezpečnost. Vybírejte měkké materiály a oblé ukončení nábytku. Vyhněte se raději skleněným plochám. Pro praktický společný obývák pro celou rodinu sáhněte po levnějších površích nábytku, například laminátu nebo plastu. Vhod přijdou i odnímatelné a snadno pratelné potahy.