Dřevo v kuchyni neztrácí své kouzlo

Ani v přetechnizované době dřevo neztrácí své kouzlo. Má jen jiné dávkování a podobu.

Decentní linie a lesklé rovné plochy. To je to hlavní, co se nosí v dnešní kuchyni. Na účinek struktury dřeviny se však nezapomíná. Je všude tam, kde si majitelé nechtějí odepřít pocit tepla domova.

Pro a proti

Použití dřeviny v podobě masivu či dýhy dnes už v moderních kuchyních najdete vzácněji. Nahradili je dokonalé imitace na laminátech, fóliích nebo na skle. Je to promyšlenější, levnější a ekologičtější.

Chtít od kuchyňské sestavy z dýhy, aby struktura dřeviny dosáhla všude identickou podobu a odstín, je nemožné, přestože si výrobci dají při sestavování konkrétní kuchyně maximálně záležet na celistvosti vzhledu.

Existuje však stupnice odstínů dřeva, v níž se mohou zhotovitelé pohybovat bez nároku na reklamaci. S tím musí příznivec přírodní suroviny počítat. A ještě je tu něco, čemu se nevyhnete: dřevo není stálobarevné ani odolné proti vlhku či nadměrnému teplu. Počítejte tedy i s těmito zákeřnostmi dříve, než se rozhodnete pro přírodní materiál.

Módní trendy

Ani při současném trendu lesklých jednobarevných ploch se dekor dřeviny neztratí. Zařadil se i do kuchyňských sestav, které působí trendově. Dřevinu však nenajdete na všech skříňkách. Včleňuje se do sestav spíše pocitově.

Doplňuje převážně lesklé bílé, šedé a černé plochy. V posledních modelech oživují tlumené odstíny dřevin i živější barvy. Často se využívá žlutá a modrá doplňková barva.

Barevnost dřevin je rovněž pod vlivem módy. Jednoznačný lídr je šedý odstín, a tak se často setkáváme například se šedým dubem. Ten je snad nejoblíbenější dřevina v našich končinách.

Zatímco severní část kontinentu stále preferuje světlejší dřeviny, jako barevné úpravy smrku, jasanu nebo javoru, jižněji položené země mají v oblibě výraznější a tmavší dřeviny, například ořech, třešeň nebo eben.

V nabídce však najdete i teak, pinie nebo akácii. Pokud si chcete v kuchyni dopřát alespoň malou plochu se strukturou dřeviny, myslete i na rozměr místnosti. Tmavé dřevo kuchyni zmenší, vodorovná struktura dřeviny zase může vyvolat pocit delší kuchyňské sestavy.