Domácí pracoviště vyžaduje detailní přístup

Trendem nejen na Západě, ale i u nás, začínají být domácí pracoviště.

Pro práci z domova v současné době internetu a přenosu dat potřebujete zejména stálé připojení právě pro komunikaci s obchodními partnery, nadřízeným, jakož i zaměstnanci. Vzhledem k individuálním prostorům v našich domovech si domácí pracoviště vyžaduje detailní přístup pro vytvoření vlastního prostoru na práci.

Domácí pracoviště už nemusí být prostor zastrčený někde v suterénu nebo komoře. Stále více lidí si umí představit i v malém bytě místo pro práci za počítačem či pracovním stolem. Při jeho vytváření byste měli především brát v úvahu, jak budete pracoviště využívat. Zda to bude místo, kde budete jen číst pracovní e-maily, platit firemní účty nebo vás na pracovišti budou navštěvovat i klienti. Pokud je samotný prostor omezený, nebudete mít moc na výběr ani při jeho zařizování nábytkem. Pokud však budete trávit více času v domácí pracovně, určitě byste měli přemýšlet o její umístění tak, aby i okolí pracoviště bylo prostorné, pokud to byt umožňuje.

Určitě dobře víte, co všechno potřebujete k práci. Pro mnohé doma pracujících lidí stačí notebook a připojení k internetu. Jenže při většině druhů kancelářské práce se denně setkáváme s potřebou uskladňovat a pracovat i s papírem, což znamená, že na domácím pracovišti nám tuto nezbytnost umí vyřešit mobilní kontejner, který se dá zasunut pod pracovní deskou stolu. V případě uskladňování šanonu v domácnosti musíte najít i jiné místo v bytě, jako prostor na pracovišti, pokud je nepoužíváte denně nebo není prostor pro jejich uložení. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká na to, aby se vám tam vešel monitor (flat screen – šetří místo), klávesnice, myška, prostor na knihu nebo papír a případně kousek i na šálek s kávou.

Velmi podstatnou složkou každého pracoviště je osvětlení, na které byste neměli zapomenout. Pokud se chystáte pracovat denně v domácnosti několik hodin, určitě byste měli dbát na to, aby se v monitoru neodráželo žádné světlo ani přirozené vnější a abyste měli dostatečný zdroj umělého světla potřebného pro čtení. Dostatečné a zároveň nerušivé osvětlení navozuje příjemný pocit a neunavuje vaše oči.

Důležitou částí pracovního místa je volba správné židle. Židle by měla splňovat určité ergonomické normy. Měla by být nastavitelná a pohodlná, aby člověk dokázal pracovat i několik hodin bez pocitu únavy nebo bolesti.
Tak jako ostatní nábytek v bytě je samozřejmé, že i pracovní nábytek se vyrábí v určitém designu a povrchových úpravách, díky kterým si umíte vybrat to nejvhodnější.

Důkladně přemýšlíme o možnostech nábytku, který nám výrobci nabízejí. Je docela příjemné mít například výškově nastavitelné nohy na pracovním stole, případně na kolečkách tak, aby bylo pracoviště mobilní. Mít držák PC pod stolem tak, aby byl počítač zavěšen, a nenasává prach z podlahy. Určitě je vhodné mít všechny kabely a připojení skryté tak, aby se k nim nedostalo malé dítě nebo domácí zvíře. Je mnoho malých detailů, které nám umí v mnoha případech pomoci, a proto jsou nezanedbatelné. Jsou to například chrániče napětí pro počítač při výpadku elektrické energie. Celkově se jistě budete cítit lépe při práci, pokud i okolí bude mít jistý design, např. obraz na zdi, fotografie blízkého na stole a podobně. Pokud budete na takovém pracovišti přijímat hosty, jistě ocení literaturu ke čtení v případě, že by měli na vás čekat.

Plánování své domácí kanceláře, dostatečná organizace předem stanovených limitů pro domácí pracoviště, jakož i celkový prostor se určitě vyplatí konzultovat předem s odborníky v produkci kancelářského nábytku. Jako bonus bude později příjemné pracovní prostředí, čas strávený na takovém pracovišti nebude unavující a ubíjející. V podstatě je to ideální představa, protože pracovištěm se stane prostor doma.

V zásadě je trendem nejen doma, ale i v práci, nemít fádní černé, černohnědé pracoviště, ale barevnější, teplejší. Pokud jde o design, spíše se odchází od kůže, která je chladná a neosobní, a buď chladí, nebo se lepí na tělo.

V zahraničí se některá pracoviště již dříve podobají lepšímu obýváku. Na druhé straně však zvýšená mobilita pracovní síly znamená na jedné straně větší nároky na techniku, menší na prostor a tím se otevírá prostor pro práci z domu. Technika i doba nám umožňuje pracovat odkudkoliv a tak si člověk vybírá i vlastní byt, protože prostředí je pro něj příjemnější.