Dekorativní výmalba

Pokud vás nudí tapety či obyčejně vymalované stěny, vyzkoušejte dekorativní stěrku. Při troše šikovnosti a trpělivosti ji zvládnete i sami.

Dekorativní malířské techniky spojují krásu starých technik s moderními materiály, a vytvářejí alternativní náhradu k drahým tapetám či kamenným obkladem. Barvou nebo stěrkou aplikovanou přímo na zeď získáte jedinečné a originální povrchy, které se nedají nikdy zopakovat stejně.

Liší se podle typu nanášení, druhu dekorační barvy a velikosti, od malého motivu na části interiéru přes celé stěny v místnosti. Některé jsou jednoduché, například techniky se štětcem či špachtlí, které zvládne každý zručný člověk. Jiné techniky musí vytvořit kvalifikovaní profesionálové.

K nim patří oblíbená benátský štuk připomínající mramor. Je to vápenná mazanina ve třech vrstvách a už od prvních tahů závisí konečný vzhled.

Efekt

Nejdůležitější je rozhodnout se pro vhodný materiál, vzor a techniku ​​nanášení. Podle jejich výběru je pak výsledný povrch hladký, strukturovaný, matný nebo lesklý, případně imitující kov či beton. Vzhled textury může být tvořen štětcem, špachtlí, hoblovat, dekoračními nástroji. Abyste byli s výsledkem spokojeni, vybírejte si materiál od renomovaných firem s dlouholetými zkušenostmi, kde vám poradí, i jak nátěr nejlépe aplikovat.

Výsledný povrch je velmi odolný s dlouhou životností a nenáročný na údržbu. Hodí se nejen na stěny obývacího pokoje, ložnice, ale i do vlhkého prostředí koupelny a kuchyně. Aby si stěrky uchovaly své estetické vlastnosti i v náročnějších podmínkách, doporučuje se je chránit speciálním lakem nebo voskem.

Dokonalý podklad

Výsledný vzhled stěny závisí i na podkladu. Většina dekorativních stěrek má takovou jemnou strukturu, že nedokážou překrýt praskliny a nerovnosti, proto musí být podklad rovný, čistý, hladký a bez prasklin. Nejlépe ho zabezpečí obyčejná stěrka. Z již malovaných stěn odstraňte staré nesoudržné nátěry, případně odlupující se části a opravte je.

Jiné efekty

Kromě klasického efektu nátěrem, můžete pomocí dalšího nářadí a barev vytvořit různé netradiční dekorace:

  • pomocí houbičky –na hladký povrch s podkladovým nátěrem naneste tradiční metodou štětcem a po zaschnutí nanesete kovový nátěr rukavicí ve směru tahů štětce. Zvýrazní metalický efekt.
  • pomocí kartáče –na podkladový nátěr naneste nátěr štětcem, ale jen jedním směrem, horizontálním nebo vertikálním, a pak ve stejném směru použijte kartáč, získáte texturu manšestru. Jestliže po zaschnutí zopakujete postup v opačném směru, vytvoříte texturu tkané textilie.

Postup nanášení dekorativní malby

S tímto nátěrem si sami vytvoříte fascinující voděodolnou povrchovou úpravu. Jednoduchou aplikací vzniknou magické kovové odlesky, které se mění s úhlem dopadu světla. Povrch stěny tak působí jako samet s metalickým efektem. Vybrat si můžete z množství barevných odstínů v šesti základních bázích.

  1. Rovný, čistý a suchý povrch stěny natřete akrylátovým penetračním nátěrem.Po důkladném vyschnutí aplikujte válečkem podkladový nátěr v doporučeném odstínu. Každý odstín má svůj podkladový odstín.
  2. Po uschnutí podkladového nátěru aplikujte dekorativní pomocí plochého štětce s dlouhým vlasem.Barvu nanášejte nerovnoměrně křížovými tahy štětce po celé ploše.
  3. Dokud je nátěr ještě mokrý, zrníčka v barvě můžete roztahovat do menších či větších fleků.
  4. V místech s menší tloušťkou vrstvy vzniká po vyschnutí požadovaný metalický efekt.