Dá se nahradit kuchyňský stůl?

Trváte na jídelním stole nebo vám postačí skromnější řešení?

Rozměrné masivní stoly nahradily v domácnostech jednodušší formy. Zatímco mladší ročníky zaujalo spíše barové sezení, moderním kuchyním se přizpůsobilo snídaňové sezení. Vyrovnají se však tyto nové řešení klasice?

Pravé místo

O tom, zda má ještě jídelní stůl opodstatnění v moderní kuchyni, není pochyb. Přítomnost stolu je však dána hlavně prostorovými možnostmi. Díky současné materiálové nabídce se jídelní stůl dokáže přizpůsobit jakémukoliv stylu. Pokud byste chtěli ponechat stolu klasickou podobu, sáhněte po masívu. Hodí se ke všem povrchům.

Rozdíl je ve výběru materiálu a konečné povrchové úpravě. Zatímco rustikální kuchyni sluší spíše tradiční dřevina, jako je buk či dub, moderní styl si může dovolit i exotické či speciálně upravené domácí dřeviny, například bělené nebo s matnou povrchovou úpravou.

V kuchyňském pracovním prostoru se raději z praktických důvodů vyhněte sklu. Nejenže mu nepřistane přítomnost mastných výparů, ale při každodenním provozu hrozí i poškrábání povrchu. Pokud chcete, aby stůl ideálně ladil s povrchem kuchyně, sjednoťte dezén stolové a pracovní desky.

Kam s pultem?

Barový pult je vhodné řešení do malých prostor. Charakteristický je vyšším umístěním stolové desky v úrovni přibližně 110 cm. Této výšce odpovídá i výběr židlí. Barové židle však málokdy zlákají na delší posezení. Navíc ani omezené rozměry stolové desky neposkytují dostatek místa na plnohodnotné podávání jídel.

K individuálně volené výšce barové desky jsou vhodným řešením barové židle s plynovým pístem. Pokud si chcete na barové židli lépe vychutnat pocit pohodlí, zohledněte při jejím výběru výšku zádové opěrky a měkčí výplň. Bohužel, koupě tohoto typu sezení se většinou podřídí spíše stylu a barevnosti ostatního zařízení než pocitu pohodlí.

Na snídani

Prodlouženou rukou kuchyňského ostrůvku bývá forma takzvaného snídaňového sezení. Přestože nabízí komfortnější sezení oproti barovému, přece jen není plnohodnotným jídelním stolem. Díky výšce totožné s jídelním stolem si můžete k němu pořídit i pohodlné jídelní židle.

Snídaňové sezení se materiálově ladí s kuchyní. Stůl nejednou plní i funkci zajímavého designového akcentu. Díky pohodlné výšce se dá tento druh sezení využít i na jiné domácí práce, nebo i na přípravu dětí do školy, či na hraní.