Originální domov s čínskou filozofií

Za jeden ze základních motivů čínské filozofie lze považovat úsilí o harmonii a rovnováhu. Pokud i vy toužíte po domově plném klidu a harmonické atmosféry, čínský styl je pro vás tím pravým.

Jeho základním rysem je harmonie. A to ve výběru a kombinaci barev, materiálů i doplňků. Tento styl má rád minimalismus, kvalitní materiály a precizní vypracované tvary. Kvantita ustupuje před kvalitou.

Nábytek, barvy a tvary

Základem je na první pohled jednoduchý nábytek bez výrazných designových prvků, a jeho zpracování musí být dokonalé. Barva je vždy tmavá, nejčastěji se používá černý jasan a mahagon. Ten se staví do kontrastu se stěnami, které by měly být bílé nebo v jemných odstínech hnědé. Výjimkou je pouze kuchyně, kde je přípustná i bílá barva nábytku.

Podlahy se dávají tmavší do prosvětlených místností, do pokojů s nedostatkem denního světla se zas upřednostňují světlejší. Vyhledávané jsou zejména bambusové variace.

Němé důležitá je i výška. Čínský, a také japonský styl, se vyznačuje poměrně nízkým nábytkem, co se dotýká postelí i sedacích souprav. V mnoha, zejména japonských interiérech, se místo sedaček používají speciální polštáře na sezení. Ve všech případech platí, že čím je nábytek tvarově strohé, tím je čínskejší.

Tradice versus moderna

V tradiční čínské kultuře mají barvy rádi a nebojí se dát dohromady pro nás velmi odvážné kombinace. Spojení kontrastních barev je pro ně jakýmsi symbolem přepychu. Oblíbená je zejména červená a zlatá, a čím více vzorů, tím lépe.

Moderní čínský design má však raději neutrálnost a vizuální čistotu. Používá často bílou a jemné pastelové odstíny. Ty jsou mnohem nenápadnější a ve spojení s tmavým nábytkem působí harmonickým.

Nebojte se doplňků

Přestože čínský moderní styl hlásá jednoduchost a nenápadnost, neznamená to, že byste se měli zbavit všech doplňků a dekorací. Právě naopak. Jsou důležité, neboť do bytu vkládají vaše vlastní já, ale musí být promyšleně zvolené.

Do čínských interiérů jsou velmi efektním doplňkem paravány, které jsou navíc i praktické. Další možností, jak se pohrát s interiérem, je vytvořit si vlastní papírová stínidla na lampy a lustry. Pokud máte rádi umělecké dekorace, hodí se zejména do obývacích pokojů, ideálně keramické nebo dřevěné.

Jedinou místností v bytě, kterou se nedoporučuje dekorovat, je ložnice. Má být minimalistická a praktická, protože čím je v ní více doplňků a dekorací, tím neklidnější spánek v ní člověk má.