Zajímavé dveře vestavěných skříní

Stejně jako se objevil trend výrazně dekoračních stěn vedle méně nápadného kubistického nábytku, tak chtějí zaujmout nápadným vzhledem i velké plochy vestavěných skříní.

Jednobarevné či lineárně členěné dekory na posuvných dveřích skříní a šatníků se dostávají do pozadí. Hitem jsou velkoplošné fotografie.

Buď se aplikují na povrch dřevotřískové desky nebo bezpečnostního skla jako fototapety, nebo se speciální technologií digitální tisk zataví mezi dvě tabule skla. Fototapety aplikované na sklo jsou většinou zhotoveny ze světlopropustná fólie, dají se tedy dobře podsvítit. Potištěné tabule dřevotřísky nebo skla se následně vkládají do rámových konstrukcí posuvných dveří vestavěné skříně. Při výběru motivu třeba zohlednit rozměr dveří a podle toho najít proporčně vyhovující motiv tak, aby vynikla jeho hlavní část.

Pokud si vyberete vlastní fotografii jako podklad pro tisk, dbejte na její dostatečnou velikost a kvalitu. V opačném případě bude obraz při pohledu zblízka působit příliš „rozbitě“. Nejžádanější motivy jsou florální a přírodní témata, květy v nadživotní velikosti nebo abstraktní výjevy.

S iluzí 3D povrchu

Novinka mezi výplněmi dveří vestavěných skříní je vysokotlaký laminát HPL. Dekor připomínající jemné vlny vytváří díky lomu světla výrazný 3D efekt s optickou hloubkou několik centimetrů. Je dynamický, mění se v závislosti na úhlu pohledu a dopadajícího světla. Jeho reálný povrch je přitom dokonale hladký.

Vyrábí se lisováním vrstev podkladového papíru prokládaného pryskyřicí za použití vysokého tlaku a teploty. Obdobným způsobem lze zalisovat do průhledných akrylových desek s matným povrchem například přírodniny jako sušené listy, plody, trávy, tenké bambusy a podobně.