Zahradní gril je dominantou zahrady

Sezóna grilování se právě začíná. Chcete-li v zahradě zahradní gril, měli byste vědět, že by měl být vždy na závětrné straně.

Na svahu či v blízkosti vodních ploch si nezapomeňte ověřit, zda tudy večer neproudí studený vzduch. Gril byste měli zároveň budovat na takovém místě, abyste neobtěžovali sousedy kouřem, pachy nebo přílišnou hlučností.

Snad největší pozor si však třeba dávat na to, aby nebyl blízko hořlavých látek nebo přímo pod stromem. Pokud nechcete, aby vás při grilování omezovalo počasí, je vhodné místo pro stolování u grilu překrýt pergolou, markýzou nebo stříškou.

Důležité je také umístit jej na rovnou, mírně vyspádovanou zpevněnou plochu z nehořlavého materiálu. Pokud je místo na grilování dále od domu, můžete vydláždit i celý přístupový chodník k němu, i v tomto případě dokonale poslouží lícové cihly. Na jejich zhotovení je možné použít i speciální, tzv. dlažební cihly. Ať už se rozhodnete pro jedny nebo druhé, použitím cihel můžete v dlažbě vytvořit zajímavé efekty, a to střídáním barev nebo například vytvářením geometrických vzorů.

Zděný zahradní gril je těžký, proto ho třeba postavit na vhodných základech. Základovou spáru byste měli umístit v nezamrzné hloubce, podle typu půdy, podloží a hmotnosti. Na samotnou stavbu grilu volíme nehořlavý materiál. Nemůžete zdít z libovolných cihel, neboť gril bude namáhán tak teplem, tak vlhkem, větrem a mrazem. Ideální pro tento účel jsou právě lícové cihly. Netřeba jejich omítat a celé konstrukci vdechnou kouzlo dob minulých.

Málokterý stavební materiál nabízí tolik rozličných možností k realizaci kreativních nápadů jako lícové. Kromě toho, že jsou velmi pevné a protože se rodí přímo v ohni, jsou i nehořlavé.

Mohou být ručně tvarované nebo strojově vyráběné, rustikální nebo moderní. Ručně tvarované cihly mají rustikální vzhled s drsným až vrásčitá povrchem bez rovných a ostrých hran, strojové mají hladký povrch a jsou tvarově přesné s ostrými hranami. Široká škála barev se získává mícháním různých druhů jílů v kombinaci s různými druhy výpalu při teplotách kolem 1 100 ° C.