Přírodní materiály v ložnici

Chcete se v ložnici obklopit pouze přírodními materiály? Možností je nepočítaně.

Jací přísní budete při výběru, záleží na vás. Řešit totiž můžete i podkladovou vrstvu podlahy, materiál spojů na nábytku, lepidla či použité barvy na zdi a textiliích. Pokud chcete být opravdu důslední, pátrejte po menších lokálních výrobcích. Ti garantují původ suroviny a vědí přesně, jak byla zpracována či jak byl produkt vyroben. Druhá možnost je spolehnout se na různé typy ekoznaček.

Od podlahy

Výhoda tvrdých podlahových krytin z přírody je, že dřevo, korek i linoleum jsou na dotyk relativně teplé. Pokud se rozhodnete pro přírodní povrchovou úpravu, čeká vás náročnější údržba v porovnání s povrchy upravenými chemií. Počítejte s opakovaným nanášením olejů a vosků. Měkce pod nohama dosáhnete díky celoplošnému koberci z přírodního vlasu, nejčastěji z vlny. Jelikož se obvykle k podkladu lepí, upřednostněte lepidlo na přírodní bázi. Při kusových kobercích můžete kromě vlněných sáhnout i po bavlně nebo biobavlně s měkoučkým vlasem.

Označení biobavlna znamená, že je pěstovaná bez umělých hnojiv a bez postřiků. Koberce či běhouny ze sisalu, bambusu, kokosového vlákna nebo juty se vyskytují nejčastěji v podobě nahrubo opracovaných vláken. Působí trochu drsným dojmem a ideální jsou pro asketické povahy. Dnešní moderní technologie však umožňují zpracovat je do měkka, a tak se, přestože zatím je to spíše výjimka, můžete setkat například s bambusovým kobercem s dlouhým hustým a měkkým vlasem.

Jste alergičtí na roztoče?

Matrace, přikrývka, ale i polštáře oblečte do speciálních povlaků, které nepropouštějí prach ani roztoče. Na ně oblékejte vrchní povlečení a ty perte asi jednou za dva týdny. Samotnou postel hned nezastýlejte, ale nechte dostatečně vyvětrat a vychladnout.

Na stěně

Hit mezi přírodními materiály vhodnými na zeď jsou omítky z přírodní hlíny, kterou můžete přibarvit pomocí přírodních pigmentů. Pokud potřebujete mít v ložnici prvek, který vyrovnává vzdušnou vlhkost, tato omítka to dokáže. Musí však být nanesena v tloušťce alespoň tři až čtyři centimetry. Nejdříve se nanáší vrstva hrubé omítky a až na ni tenká finální vrstva. Přírodu na stěnu dostanete i prostřednictvím dřevěného nebo korkového obkladu. Další možnost jsou tapety z přírodních materiálů. Kromě papíru můžete sáhnout i po tapetách z juty, lnu, sisalu, papyru, palmové kůry nebo přírodního hedvábí. Pokud to vybraný materiál dovolí, upřednostněte přírodní lepidlo.

Není bio jako bio

Pod slovíčkem bio se může skrývat opravdu leccos. Už déle se v prodejnách matrací setkáte s pojmem „biopěna“, při kterých se zdůrazňuje, že vznikly napěněním přírodních olejů, případně obsahují i jiné rostlinné extrakty, jako je aloevera či sojové proteiny. Nahlas se už neříká, že důležitá část pěny jsou stále látky z ropy. Matrace přitom může mít zdravotní certifikáty, pokud však z principu nechcete podporovat produkty, na jejichž výrobu se používají neobnovitelné zdroje, vyhněte se jim. Jinak je to s matracemi z latexu, který je znám také pod názvem kaučuk. Ten může být přírodní, syntetické nebo smíšený. Proto se při koupi na to informujte.

Zdravý spánek

Na  přírodě můžete pokračovat, i při výběru matrací, postelových přikrývek a ostatních textilií. Výhoda přírodních materiálů je, že jsou prodyšné a neblokují dýchání kůže. Také dokážou přijmout a následně odpařit vodu, která se z nás odpařuje během spánku, díky čemuž tělo zůstává stále v suchu. V matracích se v různém poměru vyskytují ovčí vlna, bavlna, koňské žíně, velbloudí srst, kokosové vlákno nebo jsou vyrobeny z přírodního kaučuku.

Polštáře a přikrývky seženete klasicky z peří, ovčího rouna, ale i z bavlny či pohanky. Široký výběr je i v povlečení či závěsech. Neprohloupíte s biobavlnou, lnem, konopím, bambusem či luxusním hedvábím. Přibyly i zcela nové materiály, jako například antialergenní a antibakteriální bambusové textilie nebo Tencel® z celulózového vlákna. Tencelová vlákna jsou hladké, měkké a šetrné k pokožce. Jejich schopnost odvádět vlhkost je dokonce vyšší než u bavlny.