Zahradní altán je dominantou zahrady

Skrýt se před paprsky slunce a vychutnat si pohodu v zahradě je nejlepší z dobré terasy nebo altánku.

Pokud jste se rozhodli pro altán v zahradě, máte na výběr dvě možnosti. Buď si zvolíte tzv. stavebnicový systém, který si můžete koupit v každém větším hobby obchodě nebo se můžete rozhodnout okrášlit svou zahradu vlastním altánkem, který bude plně dotvářet specifika vaší zahrady.

Zatímco zahradní domek umísťujeme v zadní části zahrady, altán je nejednou dominantou samotné zahrady. Při jeho umístění platí jednoduchá pravidla. Měl by být položen na rovné ploše. Podklad altánku by měl být upraven tak, aby altán stál na místě bez kývání. Při výběru umístění altánku doporučujeme umisťovat jej v prostoru, kde bude chráněn před nárazovým větrem. Ideálním variantou je přirozená bariéra ve formě živého plotu. Současně tak máte vyřešenou úpravu okolí altánku.

Vysunutý obývák

Altán se během teplých dnů stává vysunutým obývákem pro hosty, kde se soustřeďuje rušný společenský život včetně letního grilování a posezení s přáteli. Pokud je však komfort na prvním místě, možná byste měli pouvažovat o elektrické přípojce, přívodu vody a kanalizaci. Zvláště v případě, má-li altán plnit i úlohu krytého pracoviště při kutilství ve dvoře a při zahrádkářských pracích. Při plánování zahradního sídla mnoho lidí dělá chyby při volbě vhodné velikosti.

Myslete na to, že každý čtvereční metr plochy navíc je významným bonusem. Pokud pod střechu nastěhujete zahradní nábytek, několik dekorací a výbavu, která do altánku patří, i ten největší prostor může najednou působit stísněně.

Při ukotvení altánku máte na výběr dvě možnosti. Buď to může být samonosná konstrukce, nebo altán můžete připojit k jiné budově. Ať už k hospodářské budově, nebo zahradnímu domku. Vystačíte si tak pouze se dvěma podpůrnými pilíři. Současně můžete počítat s rychlejší výstavbou a úsporou materiálu. Krov i střešní plášť mohou být ze dřeva nebo oceli, případně i ze železobetonu pro masivnější přístřešky, budované v rámci stavby domu.

Střecha dodá originalitu

Pokud má altán plnit své úkoly, jednou z nejdůležitějších požadavků je bezchybné vyřešení přístřešku. Právě při pohledu zvenku ze zahrady je střecha altánku tím, co určuje vyznění celého prostoru. Jednou z možností je skládaná střešní krytina, dodává altánku originální a individualistický ráz. Často bývá opatřena povrchovou úpravou, která chrání střešní krytinu hned několikrát. Kromě povětrnostních a dalších externích vlivů dlouhodobě chrání střechu před zašpiněním, mechem a řasami a ztrátou barevnosti.