Vestavěná skříň vyřeší uskladnění věcí

Uklizený prostor z módy nikdy nevyjde. Více úložného místa, přehlednosti a pořádku nabízejí vestavěné skříně a šatníky.

Problémy se skladováním šatstva jsou zejména v bytech. Mnohem lepší a přehlednější než běžná skříň využije prostor vestavný model od podlahy po strop. Přestože v rodinných domech bývá prostoru obvykle dostatek, vestavěné systémy najdou své uplatnění i tam. Úplně ideální je, pokud vyčleníte na šatstvo samostatnou místnost.

Do obýváku i do sklepa

Šatní skříň si s maximální efektivitou poradí s každým prostorem, nerozhoduje sklon stěn ani velikost místnosti. Nejčastěji řeší nedostatky s odkládáním v předsíních a na chodbách. Kromě kabátů a bot v nich najdou útočiště i kufry, tašky, čisticí prostředky a různé domácí nástroje. Často se sem navrhují společně s věšákovou stěnou.

Na druhém místě jsou úložné sestavy v ložnici a v dětském pokoji. Výjimka však nejsou šatní skříně ani v obývacím pokoji či ve sklepě, kde se za posuvnými dveřmi může skrývat vnitřní vybavení přizpůsobené individuálním potřebám. Atypické skříně účelně využijí místo i v podkroví nebo v zapomenutém rohu.

Nejběžnější a nejekonomičtější varianta je vestavěná skříň bez korpusu. Na ohraničení a uchycení vnitřního vybavení využívá stěny, podlahu a strop, proto výrazně šetří materiál.

Častá volba jsou i částečně vestavěné skříně, obvykle s jednou bočnicí. Další možnost jsou samostatně stojící skříně, které dokážou vkusně předělit prostor.

Anatomie vestavěné skříně

Klasickou vestavěnou skříň tvoří vnitřní vybavení s policemi, věšáky, zásuvkami, posuvné šatní dveře a případně korpus nebo jen jeho část. Velká výhoda je, že si přesně můžete rozvrhnout vnitřní prostor skříně podle toho, v jaké místnosti bude a co v ní chcete skladovat. Kromě potřebných polic a šatních tyčí je vhodné zakomponovat i dostatečné množství zásuvek na drobnosti. Dostupnost a orientaci ve skříni a pohodlí zjednoduší různé drátěné programy s vysouvacími koši, výsuvné police, výklopné tyče, věšáky na kravaty, botníky. Všechny tyto „vychytávky“ vypadají pěkně, nedovolí vám dělat nepořádek a skříně jsou krásné uloženy jako v katalozích.

Jen si za ně připlatíte mnohem více než za obyčejné police.

Vnitřek skříně je nejčastěji vyrobeno z dřevotřísky potažené laminátem, případně dýhou. Dýha je dražší, levnější varianta je laminát a je i vzorově bohatší. Běžně se však používá bílá barva, jednak je nejlevnější, ale také oblečení je na ní dobře vidět. Avšak i prach a špína.

Co se týče dveří, paleta možností je bohatší. Vedle nejlevnější dřevotřísce máte na výběr dražší dýhu a ještě dražší sklo, buď neprůhledné v několika barevných odstínech, nebo mírně poodhalující vnitřek skříně. Na dveřích můžete mít i zrcadla, vyplatí se potáhnout jejich bezpečnostní fólií, která zaručí, že se v případě rozbití nerozsypou po celé místnosti. Protože dveře tvoří velkou plochu s mechanickými částmi, jsou nejdražší položka vestavěné skříně.

Cena se odvíjí nejen od materiálů, které se použijí na výplň, ale i od rámů. Ocelové rámy jsou levnější než hliníkové. Nejlevnější skříň se dá sestavit z dřevotřískových posuvných dveří, dřevotřískových polic a ocelových rámů. Nejdražší jsou dveře dělené a kombinované z více materiálů, například laminát a sklo.

Dominanta či popelka?

Ať chcete, nebo ne, výběr materiálu ovlivní, zda se skříň stane přirozenou součástí prostoru, nebo bude jeho výrazná dominanta. Pokud je pro vás důležitý design, vybírejte materiály, které se hodí do místnosti, kde bude skříň umístěna. Především viditelné plochy barevně slaďte s okolím. I jejich velikost by měla odpovídat dispozici místnosti a ostatním kusem nábytku. Nenápadný materiál na posuvné dveře je laminát ve světlých barvách nebo sklo s neutrálním matným a průsvitným vzhledem. Výraznější jsou dýhy s nápadným dezénem, ​​pestrobarevný laminát a sklo. Hit posledního období jsou dekorační skla, paletu dekorů rozšiřují atraktivní fototapety nebo přírodní ratan či bambus.

Třináctá komnata

Šatník jako samostatná místnost je trend a běžně se s ním počítá už v projektech novostaveb. Vůbec nemusí mít rozměry jednopokojového bytu jako luxusní šatníky celebrit. Někdy postačí, když na něj vyčleníte část větší místnosti. Šatník je privátní místnost jako koupelna, proto mu přistane místo u ložnice, při koupelně, na chodbě, kam mají návštěvy omezený vstup.

Je jedno, jaký bude mít váš šatník tvar, rozhodující je jeho úložný systém. Měl by být řešen tak, aby bylo oblečení volně a přehledně uloženy a zavěšené, tak abyste si rychle pohledem našli to, co právě potřebujete. Neměly by chybět policové systémy s různou hloubkou, hlouběji na věšení, mělčí na ukládání. Vertikální stojky spojující police mohou být nahrazeny hliníkovým profilem, což prostor šatníku odlehčí a umožní posouvání polic do různých výšek.

Součástí policového systému mohou být i zásuvky, výhodnější je, pokud jsou řešeny formou samostatného zásuvkového kontejneru. Stejně jako v šatních skříních, i zde se uplatní různé doplňky jako šatní tyče, výsuvné drátěné koše, speciální zásuvky na prádlo, kapesníky, výsuvné věšáky na kalhoty, kravaty, šátky.