Tapety dokážou zútulnit byt

Tapety v posledních letech zažívají velký návrat. Není se ani čemu divit. Jsou ideálním způsobem, jak svůj byt zútulnit, trochu ho rozzářit a obyčejný pokoj přeměnit na luxusní prostor.

Tapety jsou vskutku oblíbeným stylovým doplňkem, který jednoduše dokáže rozjasnit interiér a probudit ho k životu. Stačí se jen rozhodnout, do jakých barev chcete místnost ladit.

Pro dětské pokoje jsou ideální barvy přírody, asociují pocit bezpečí a navozují dobrou náladu. Zelené tóny mají uklidňující vliv, působí dojmem čistoty a dají se dobře kombinovat. Velmi populární jsou i pastelové barvy, které působí lehce a příjemně. Jsou vhodné pro učení, hraní i psychicky náročnou činnost. Současný výběr tapet zahrnuje také nekonečné spektrum povrchových struktur a materiálů.

Jaký je mezi tapetami rozdíl

Dostanete tapety papírové, vinylové, vliesové, textilní, s kovovým efektem i tapety z přírodních materiálů. Papírové tapety jsou vhodné do každého interiéru, nehodí se však do vlhkého prostředí a na stěny, při kterých stavební materiál pracuje, například panelové zdivo a novostavby. Vinylové tapety jsou ideální do všech typů interiéru, i do vlhkého prostředí. Tyto tapety mají velmi dobrou kryvost. Vliesové tapety se používají na všechny podklady, například i stropy, všechny druhy vnitřních omítek, sádrokarton, betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky a podobně. Textilní tapeta skvěle tepelně izoluje a pohlcuje hluk. Je také dobře obnovitelná. Pokud dojde k poškození, místo stačí lehce navlhčit, opatrně seškrábat a nanést novou vrstvu. Tapety s kovovým efektem se vyrábějí z tenké hliníkové fólie. Měděný nebo zlatý nádech tvoří lazurovaný barevný povlak. Krásně se vyjímají především ve větších místnostech.

Některé typy tapet

Papírové tapety

Mají jednu obrovskou výhodu oproti jiným a to je jejich nízká cena. Jde o tapety z potištěného, ​​z raženého a mačkaného papíru. Co se týče kvality, nejlepší jsou dvouvrstvé ražené. Lepidlo se nanáší na tapetu a je třeba počkat pár minut, dokud materiál zvlhne. Po natření lepidlem může tapeta změnit svůj rozměr. Určitě ji nevyužívejte ve vlhkém prostředí ani nedávejte na praskající stěny.

Vliesové tapety

Oblíbeným druhem jsou vliesové tapety. Na trhu jsou relativně nové, ale díky jednoduchému zpracování se těší stoupající oblibě. Jejich velkým plusem je snadná manipulace. Lepidlo se totiž nanáší přímo na stěnu, a ne na tapetu, jak bývá zvykem u papírových. Vliesové tapety navíc dobře propouští vzduch a vodní páry, hodí se proto i do vlhkých prostor.

Vinylové tapety

Odolnější jsou vinylové tapety, které jsou otěruvzdorné a odolávají i vlhkému prostředí. Uplatnění si tak najdou v kuchyni či koupelně. S přehledem je můžete použít i na nerovné stěny, jednou z vlastností jsou skvělé krycí schopnosti.

Textilní tapety

V obchodech také narazíte na textilní tapety, které vypadají opravdu velmi luxusně. Patří k nejstarším druhům nástěnné dekorace vůbec a také v dnešních časech potvrdili své místo při dekoraci prostoru. Na přední i zadní straně má tapeta vinylový potah, takže textilie se nedostává do kontaktu s lepidlem. Tyto tapety se lepí podobně jako vinylové tapety, které si také zachovávají své rozměry.

Moderní tapety udělali v posledních letech opravdu velký krok vpřed. Práce s nimi je jednodušší a při troše šikovnosti si s tapetováním poradí i začátečník. Kdybychom se podívali na cenovou náročnost těchto designových kousků, svůj „šálek kávy“ si dokáže najít asi každý.