Novodobé vinylové podlahy a PVC

Staronová konkurence PVC a novodobé vinylové podlahy. Řeč je o vinylu určeném na podlahu

Zvažujete, zda vsadit na laminátovou, dřevěnou nebo keramickou podlahu? Každá má své pro a proti. Stejně jako jejich staronová konkurence PVC a novodobé vinylové podlahy. Sice se prodávají pod dvěma různými názvy, z materiálového hlediska jde o jeden a tentýž produkt. Zatímco PVC podlahu koupíte v rolích, heterogenní vinylovou podlahu složenou ze základní, dekorativní a ochranné vrstvy dostanete v dílech.

Výrobci tak rozlišili nový produkt od starého, který má z dob nedávno minulých špatné renomé. Co bylo, to bylo. Současné polyvinyl chlorid podlahy udělali v kvalitě i v designu obrovský krok vpřed. Mají vysokou tvrdost a pružnost, které zaručují odolnost proti opotřebení. Nerozhází jejich pád kuchyňského nádobí či drápy domácího miláčka.

Elasticitou poskytují uživatelům při chůzi maximální komfort, protiskluzovou úpravou zas bezpečnost. Zejména laminátovým podlahám šlapou na paty teplejším, na omak příjemnějším povrchem a nízkým krokovým hlukem. Tím se stávají ideálním adeptem na podlahy panelových bytů. Rozumějí si s podlahovým vytápěním a v neposlední řadě zaujmou i snadnou údržbou a přijatelnou cenou. Přestože finanční náročnost některých designových vinylových podlah dokáže zaskočit.

Stvořená na renovace

Dřevo na podlaze koupelny je stále oblíbenější. Pokud i vás tento trend dostal, ale netroufáte si na něj, sáhněte po syntetickém materiálu. Voda a vlhkost mu problémy nedělají. Do vlhkého prostředí se hodí v celoplošném provedení i v podobě panelů z masivního vinylu. Syntetická podlaha odvede dobrou službu i ve vstupní chodbě.

Nepodepíší se na ní drobné kamínky či písek na botách. Tenká tloušťka, kolem dvou až pěti milimetrů, ji zvýhodňuje při renovacích. Podlahové díly můžete klást přímo na původní podlahu s výjimkou koberců. Podklad musí být rovný, stabilní a suchý.

K nerozeznání

PVC podlahy se chlubí věrnou reprodukcí dřeva. Oko oklamou snadno, ale dotek jejich prozradí. Ale i zde výrobci zapracovali. Vinylovým imitacím nechybí strukturovaný povrch dřevin, letokruhy, suky, ale najdete i modely s patinou opotřebovaného dřeva, trhlinami i dírkami po červotočích. Jejich snahu o dokonalou podobnost s dřevěnými podlahami a dlažbami podtrhují lamelové a čtvercové formáty.

Autentickou podobu dřevěných lamel zvyšuje úprava hran s přiznanou „V“ drážkou. Zatímco tmavší drážky propůjčují podlaze opotřebovaný vzhled, světlejší jí dodávají jemný charakter. Nepostradatelný doplněk jsou sokly s autentickou barevností a strukturou.

Nalepit, zakliknout

Vinylovou podlahu lze lepit nebo montovat plovoucím způsobem. Celoplošné lepení jednotlivých dílů se doporučuje v koupelně a jiných vlhkem namáhaných prostorách. Plovoucí podlaha nabízí rychlou a jednoduchou montáž díky klik systému. Instaluje se na protiskluzovou podložku. Ta není nutná v případě vinylových panelů se spodní korkovou vrstvou, která působí jako zvukový izolant. Díly se kladou rovnoběžně se směrem, kterým vstupuje světlo do místnosti.