Skandinávský design

Víte, který styl si dokázal podmanit národy několika kontinentů? Okouzlení přišlo ze severu.S kandinávský design, přestože na první pohled působí nenápadně, si podmanil mnohých z nás.

Oblibují bílou

Skandinávský interiér působí jednoduše a střízlivě hlavně díky bělosti stěn. Nekomplikovaná barevnost vytváří vhodný základ na strohé zařízení. Zároveň kontrastuje se sytou barevností vnější architektury. Barva interiérových stěn však není náhodná. Krátké dny na severu vnesli do domácností nejen zářící bělobu, ale i živé barvy. Skandinávci si rádi dopřejí dávku červené, žluté a modré. Pro konzervativní domácnosti však zůstávají prioritou přírodní tóny světle hnědé a šedé.

V kurzu je příroda

Tradice dřeva a přírodních materiálů v zemi bohatých severských lesů je pochopitelná. I současný moderní design si zakládá na klasickém použití dřevin a využívání dovednosti starých mistrů. Z dřevin má dominantní převahu hlavně smrk. Světlé dřevo interiér tak nezahltí a nabízí pocit optické vzdušnosti.
Tento materiál se opakuje nejen na nábytku a podlaze, ale často i jako obklad stěn. Pocit chladu domácností vyvažují textilie, hlavně z přírodních materiálů. Nejčastější je vlna a bavlna. Přestože skandinávský design si zakládá na jednoduchosti a funkčnosti, přece jen nadchne i odbornou veřejnost. Získával si ji propracovanými detaily a oblinami.

Všudypřítomné světlo

Klasické skandinávské domácnosti vzbuzují romantické představy. Imaginární plamínky se zapínají v podobě lamp a svítidel nejen v oknech domácností, ale i na mnoha místech v interiéru. Klasické víceramenné svícny a svítidla vyvažují ostré hrany nábytku. Skandinávci si dopřejí přísun přirozeného skoupého světla v maximální možné míře. V oknech byste záclony hledali zbytečně. Pokud si dopřejí textilie na oknech, tak pouze v minimální míře. Využívají je spíše jako doplněk v podobě nařasených barevných krátkých záclon.

Na doplňcích nešetří

Skandinávci si zakládají na tradicích a rodině. Vše, co připomíná tyto hodnoty, dokážou v domácnosti několikanásobně zopakovat. Stěny zaplňují obrazy z dob svých předků. Modernější rámy všech velikostí se hrdě pyšní rodinnými příslušníky. I současné doplňky se hrdě hlásí k historii. Dřevěný nádobí a malovaný porcelán se umísťuje na viditelných místech v několika velikostních mutacích. Z praktických důvodů je rádi umísťují do četných vitrín. Lucerny, svícny a svíčky jsou v domácnostech samozřejmost. Cení se i solitéry v podobě vyplétaných sedáků, ošatek a košů.

Hravé vzory

Vzory seveřanů nikoho nenechají na pochybách o jejich veselé povaze. Doplňky i textilie jsou plné národních symbolů v jejich nejjednodušší formě. V kurzu jsou lidové symboly zvířat, květin a stromů. Často jsou spojeny s původními keltskými symboly, se starodávnými mýty či božstvy. Obliba výrazné barvy. Kromě typických postaviček jsou časté i kárované a proužkované vzory. Hlásí se o slovo na měkkých dekách, sedácích či ložním prádle.