Rady před návštěvou kuchyňského studia

Víte, co máte dodržet při plánování kuchyně a co se nosí? Následující rady se vám sejdou ještě před návštěvou kuchyňského studia.

Integrace kuchyně

Pokud má kuchyň sdílet s obývákem společný prostor, zařízení obou zón je nejlepší plánovat společně. Sjednotíte tak lépe styl i barevné ladění. Velikost kuchyňské části přizpůsobte velikosti prostoru, ale hlavně svým zvyklostem. Rozměr kuchyně by neměl v místnosti dominovat. Nejvhodnější prvek na propojení kuchyně a obývacího pokoje je nepochybně kuchyňský ostrůvek. Současné trendy preferují čisté tvary a integrované kuchyňské spotřebiče.

Využijte, co se dá

Inteligentní vybavení vnitřního prostoru kuchyňských skříněk dokáže ušetřit až 30% prostoru. Dělicí systémy vymezí každé kuchyňské pomůcce své pevné místo, aby bylo vše přehledně uloženo. Výsuvy se postarají o co nejjednodušší přístup ke všem zásobám, přestože jsou ukryty v nejvzdálenějším rohu skříně. Inteligentní kování usnadní manipulaci s kuchyňskými dvířky v libovolném úhlu s vynaložením co nejmenší námahy.

Magický trojúhelník

Plánování jednotlivých zón kuchyně by nemělo být náhodné. Pro praktický pohyb v kuchyni se doporučuje využít takzvaný „magický trojúhelník“. Ten rozděluje kuchyňský prostor do tří částí: na místo uskladnění potravin, na zónu mytí a přípravy surovin a zónu vaření. Hospodyňka by k nim měla mít přímý přístup bez zbytečných kroků. Minimální průchod mezi dvěma protilehlými stranami kuchyňské linky by měl být alespoň 120 cm.

Povrchová úprava

Při výběru povrchu jsou rozhodující finance. Cena kuchyňské sestavy se odvíjí od použitého materiálu. Finančně náročné jsou kvalitní několikavrstvé lakované povrchy, dostupnější zase fóliové. Při výběru samozřejmě záleží i na požadovaném konečném efektu a životnosti. Nezapomeňte zvážit i budoucí údržbu. V posledních novinkách kuchyňských linek najdete hlavně sklo a přírodní materiály. V kurzu je nejen dřevo, ale i kámen a keramika.

Správná kombinace

Barevnou kombinaci kuchyňské linky je vhodné přenechat na odborníky. Vědí, jak postupovat, pokud si přejete nadčasový design, ale i šik moderní „úlet“. Přestože jsou dnes oblíbené hlavně neutrální barvy jako bílá, černá či šedá, dobrý životabudič je alespoň jemný barevný akcent, byť pouze na policích či zástěně. Současné doplňkové barvy jsou odstíny zelené, oranžové, žluté a modré. Barevný výběr je třeba zvážit i z pocitové stránky. Skleněný povrch vyvolává pocit chladu, dřevo působí teple. Ať je již vaše budoucí kuchyň jakákoliv, nic nepokazí prvky z nerezu. Tento materiál působí neutrálně, a je hygienický.

Výběr spotřebičů

Jednoduché čisté linie, které se v dnešních kuchyních preferují, zachovávají i spotřebiče. Přestože každý pomocník v kuchyni plní svou funkci, designově navzájem splývají. Linie jedné značky má totožný materiál, barevnost i tvar. Jednotlivé kusy se nesnaží vynikat, ale naopak, chtějí se přizpůsobit jednotnému kuchyňskému celku. Přestože máte v kuchyni méně místa, nemusíte se zříci moderní techniky. Trouba dokáže nahradit mikrovlnku i parní troubu, indukci najdete i na dvojplotýnce, odsavač může v případě potřeby vysunout i z pracovní desky.

Inteligentní domácnost

O stavu domácích spotřebičů můžete mít přehled i mimo domácnosti. Stačí, když máte u sebe mobil nebo počítač. Systémová řešení v moderní domácnosti nabízejí vzájemnou komunikaci přístrojů s neustálou výměnou informací. I na dálku zkontrolujete, zda jste nenechali zapnutou troubu, nebo zda je již vaše prádlo usušené. Umožňují to komunikační moduly, které přenášejí informace prostřednictvím elektrické sítě.

Vzájemná souhra

Elektrické přístroje v kuchyni se naučili mezi sebou komunikovat i bez vaší asistence. Vzájemně se sladí například varná deska a odsavač. Speciální funkce odsavače ví, kdy začnete vařit, a automaticky spustí osvětlení i odsavač, který přizpůsobí svůj výkon intenzitě vaření. Odsavač sám rozhoduje i o doběhnutí odsávání a vypnutí osvětlení.

Ekologie v kuchyni

Výrobci kuchyňských zařízení se snaží vyrábět co nejšetrnější pomocníky do domácnosti. Nesou označení na energetických štítcích A +++. Myčky již dokážou umýt 10 až 14 jídelních souprav, a to jenom se 7 litry vody. Energii uspoří i napojením na teplou vodu. K úsporám přímo pod hrnci jsou nakloněny indukční varné desky. Nabíhají ihned a ohřívají pouze plochu dna hrnce bez zbytečných ztrát. Praktické jsou i varné zóny, které se dokážou přizpůsobit rozměrům nádob, takže nebudete mít problém ani s přípravou pokrmů v pekáčů.

Už jsou tady multimédia

Pokud při plánování kuchyně myslíte do budoucna, nezapomeňte na včlenění multimédií. Tak jak jsme si zvykli na televizní přijímače a rádia, postupně se v kuchyni prosazují i multimediální přehrávače a počítače. Pomáhají nám při plánování večeře či spojení s přáteli. Kuchyňský výrobci nám nabízejí elegantní řešení. Stačí jedna obrazovka a spojení se světem je zachováno!