Promyšlené kroky při plánování nové kuchyně

Nejprve informace, pak správná koupě. Pouze tak vyvážíte náklady na novou kuchyň a benefit z ní.

Nová kuchyně si od vás zaslouží promyšlené kroky. Přece jen se nevybírá pouze na základě vkusu, ale i podle prostorových možností, rozpočtu a rodinných zvyklostí. Nastává tedy čas na návštěvu odborníků. Potřebné je srovnání alespoň dvou. Nejenže najdete jiný přístup, ale si i otestujete, jak vám který prodejce vidí do duše. Při koupi kuchyně se budete s prodejcem setkávat vícekrát, dokud pochopíte, z čeho si můžete vybírat a co je pro vás zbytečný luxus.

Materiály

Nejen dispozičně kvalitní projekt by vás měl přesvědčit o vhodnosti pro vás. Zajímat byste se měli také o materiál. V prodejnách najdete několik povrchových úprav seřazených podle cenových tříd. Nejlevnější jsou povrchy z laminátu, následují fólie, dýhy a lakované povrchy. K nejdražším a trendovým se řadí skleněné povrchy se sítotiskem. Použité materiály by měly být podloženy i doklady o neškodnosti a vhodnosti do kuchyňského prostředí. Materiál by měl odolávat zvýšené vlhkosti, zátěži i chemickým látkám a kyselinám.

Dřevotříska, která se nejčastěji používá, by měla mít zvýšenou hustotu, s co možná nejnižším množstvím lepidel. Bude lépe odolávat tlaku, pevně držet panty a nepoškodí vaše zdraví škodlivými výpary. Laminát, folie či lak mohou být rovněž na různé kvalitativní úrovni. Pokud je kvalita u prodejce zaručena, určitě se o ní rád rozpovídá a vzpomene i nevýhody konkurentů. Pozor na kování! Kvalitu nerozeznáte na první pohled. Prověříte ji až po x-násobném otevření a zavření dvířek a zásuvek. Upřednostněte raději dlouhou záruku.

Rozhodující detaily

Možná vás nikdy nenapadlo, že hloubka, šířka i výška kuchyňských skříněk je u různých výrobců rozdílná. Dokud jeden nabízí jen unifikované rozměry, druhý se umí přizpůsobit požadavku konkrétního zákazníka i doladění šířky skříňky do individuálního prostoru. Rozdílné je i vnímání takovéhoto benefitu. Může být pro firmu standard, nebo extra požadavek s extra cenou a termínem dodávky. I na takovou nabídku je vhodné se informovat dříve, než po několikahodinovém vysedávání nad specifikací kuchyňské linky. Při výběru rozměrů skříňky je vhodné brát v úvahu praktické stránky.

Například čím je spodní skříňka hlubší, tím více úložného místa získáte. Pro přehledné uskladnění poslouží praktické výsuvy či zásuvky. Pokud dno zásuvek vybavíte organizéry, tedy dělícími prvky, bude vše přehledně uspořádané. O větší pracovní plochu se postaráte, pokud si pracovní desku zvolíte širší, než je běžných 60 centimetrů. Rozšířené místo v zadní části pracovní desky prakticky využijete například na odkládání kořenek, mixérů nebo na osazení funkční zástěny, do které ukryjete množství pomůcek, které se vyplatí mít vždy po ruce.

Při výběru vrchních skříněk se většinou přihlíží na velikost úložného prostoru, přestože módní trendy je v současnosti tlačí do pozadí. Myslet byste měli na pohodlí při práci a volnost pohybu. Oproti klasickému otevírání se jeví praktičtější výklopné a posuvné mechanismy. Ušetří místo při otevírání a při práci vám dovolí mít skříňky otevřené, aniž by vám překážely.

Pokud jste spíše zastánci klasických otvíracích dveří, zkuste se poohlédnout po nabídce kování, které dvířka otevře „dokořán“, tedy i do 170-stupňového úhlu. A když už jsme při otevírání, nezapomeňte si při obhlídce kuchyňského studia vyzkoušet různé způsoby otevírání skříněk. Tedy zda vám vyhovuje klasická příchytka, otevírání jemným zatlačením na dvířka, nebo skryté, vytvořeny pouze zafrézováním hrany.

Kuchyňská dilema

Většina pochybností kolem kuchyně se týče výběru zástěny. Co je v módě a co se hodí? Pokud byste se podívali na nejčastější výběr materiálů na zástěnu v našich končinách, favorit je jednoznačně sklo.

V oblibě je pro snadnou údržbu i individuální estetický zážitek. Grafická potisk umožňuje vybrat si motiv dle vašeho přání. Nevýhodou je, pokud chcete v tomto materiálu řezat otvory například na zásuvky nebo na závěsný drátěný program. Pokud upustíte od estetiky, můžete si vybrat z bohaté nabídky takzvaných funkčních zástěn. Ty ukryjí nože, kořenky, osvětlení i květináče s bylinkami.