Posezení v zahradě

Grilovačka se blíží, čekáte hosty. Chystáte párty či piknik, když vtom si uvědomíte, že návštěvu nemáte kam usadit. A to je dobrý důvod, proč byste se měli poohlédnout po nábytku do zahrady.

Zahradní nábytek si třeba pečlivě vybrat. Záleží na více faktorech, ale základem je kvalita a vzhled. Odhadnout a rozpoznat kvalitu nábytku není vždy jednoduché, proto se již v prodejně třeba ptát i na trvání záruky.

Za kvalitu zahradního nábytku by měl prodejce ručit nejméně pět let. Při koupi je třeba si také všímat šířky příček na křeslech a lavicích. Pokud jsou od sebe příliš vzdálené, výrobce na zákazníkovi šetří. Křesla by měli mít ergonomicky tvarované sedáky i opěrky.

Vedle kvality dbejte i na vzhled nábytku. Abyste si nekoupili něco, co se vám do zahrady nehodí nebo pokazí estetický dojem z ní. Hodně napoví i to, z čeho je nábytek vyroben, přičemž na trhu je dnes řada zajímavých materiálů.

Snad nejznámější je umělý ratan . Nábytek tvoří v tomto případě propletena vlákna z polyethylenu, které jsou speciálně vyvinuté pro venkovní použití. Ratanový nábytek se hodí do zahrady i na terasu, ba pěkně ukáže i v interiéru. Hospodyňkám odpadne namáhavá práce při jeho čištění, jelikož na údržbu stačí hadr namočená ve vlažné vodě.

Milovníci přírodního materiálu dozajista sáhnou po dřevě. Jednou ze stylových surovin je severská borovice, která pochází z drsného prostředí lesů od polárního kruhu. Vlastnostmi se téměř vyrovná ratanu. Severská borovice je zvyklá na tuhé mrazy, proto je vůči počasí ve střední Evropě podstatně odolnější. Celkově je tento materiál trvanlivější a tvrdší než naše, středoevropská borovice.

Pokud chcete překvapit návštěvu exotikou, sáhněte po tropickém dřevě – teak. Jde o dřevinu ze stromů dorůstajících do výšky 30-40 metrů, a pocházejících z monzunových lesů jihovýchodní Asie. Díky vysokému obsahu kaučuku a teakového oleje je tento materiál extrémně odolný vůči povětrnostním podmínkám. Pokud tedy hledáte symbiózu mezi kvalitou a designovým zpracováním, nábytek z tropického teaku je dobrou volbou.

Zahradní nábytek však nejsou jen stoly a židle. Patří k nim také mnoho doplňků, třeba lehátka či polohovatelná křesla. Nábytek z teaku můžete dokonce využít i v bazénu, jelikož se jedná o materiál odolný vůči vodě. Kromě zahrady můžete podobný nábytek využít i na balkoně či terase. A pokud míváte na oslavách nezbedné děti, určitě je potěšíte houpačkou.

Výborným a praktickým doplňkem zahradního nábytku je slunečník. Pokud nemáte v zahradě větší stromy, co vrhají uklidňující stín, v parných dnech vás do příjemného chládku zahalí právě slunečník.