Malá koupelna může vše splnit

Stačí sáhnout po správných zařizovacích prvcích, použít pár optických triků a z malé koupelny se stane komfortní oáza očisty.

Půdorys malé koupelny mnohokrát představuje úzký dlouhý obdélník. Její zařizování se má nést v duchu: opticky zkrátit a rozšířit. Zkrácení dosáhnete osazením vany či sprchového koutu na šířku koupelny. Dlouhý prostor můžete i předělit. Příčku, kterou izolujete například toaletu od mycí zóny, zhotovte z materiálu propouštějícího světlo. Pokud plánujete vanu či sprchový kout situovat na konec místnosti, využijte celou její šířku. Výhodou úzkých dlouhých koupelen je možnost volit umyvadlo bez rozměrových omezení. Důvod? Jeho osazení po délce místnosti. Opticky koupelnu rozšíříte, když nad umyvadlo umístíte velké zrcadlo.

Zúžená vana = více místa v koupelně

Vana spojená se sprchovým koutem mají něco do sebe. Vana poskytne možnost příjemné koupele, ale i rychlou sprchu. Do malé koupelny je vhodný klasický rovný model nebo ergonomický s jednou zúženou stranou určenou pro nohy. V takové vaně však o koupeli ve dvojici ani neuvažujte.

Sprchový kout bez omezení

Kdo vsadí na sprchový kout, nemusí mít při očistě nouzi o prostor. I když dnes dostat vaničky velkorysých rozměrů, přece jen dlažba s podlahovou mřížkou nechává naprostou volnost při volbě velikosti koutu. Sprchový kout má dar i opticky neubírat malé koupelně na centimetrech. To v případě, že bude zástěna z čirého skla nebo zvolíte sprchování bez zástěny.

Toaleta v koupelně?

Možná přemýšlíte, že koupelnu zvětšíte o toaletu a získáte dispozičně zajímavější prostor. Pokud se rozhodnete pro integraci, situujte WC mísu do části, která není viditelná při vstupu do koupelny, nebo ji opticky oddělte. Počítejte však s tím, že takovýmto spojením sáhnete na komfort a soukromí členů domácnosti.

Prostorově šetrné náhrady za bidet

Do standardní výbavy současné koupelny patří bidet. Umístit jej do malé koupelny bude asi nemožné, ale pokud v ní máte toaletu, chybět by neměl. Zde na pomoc přijdou plnohodnotné alternativy. Praktická a finančně nenáročná je ruční bidetová sprcha, která může být napojena na vodu samostatně nebo být součástí umyvadlové armatury. Luxusnějšími, co do ceny i vybavení, jsou WC mísa s integrovaným zařízením pro očistu intimních partií a bidetové sedátko. V jejich výbavě najdete i oscilační, masážní a dámskou sprchu, sušení horkovzdušným fénem, ​​odsávání pachů či individuální nastavení programu očisty na dálkovém ovladači.

Do malé koupelny patří užší hloubky a oblé tvary

Místo ušetří sanitární předměty rozměrově a tvarově navrženy pro malé koupelny. V nabídce najdete umyvadlo z části umístěné nad vanou, nebo s odkládací plochou překrývající pračku. U standardních modelů se orientujte na ty s užší hloubkou a oblými tvary. Ostré hrany mohou v malé koupelně zkomplikovat pohyb.

Využívejte prázdné kouty v koupelně

Rohové prvky umožňují plnohodnotné využití prázdných koutů. Taková instalace vany a sprchového koutu je samozřejmostí, ale proč se nepohrát s myšlenkou umyvadla či toalety v koutě? Nasměrování na střed místnosti, který je i v malé koupelně volný, zabezpečuje komfortní přístup k nim. Rohové umyvadlo si navíc můžete dopřát ve veľkorysejších rozměrech jako klasické.

Pokud zdít, tak v koupelně Lícujte!

Obezdění sanitárních zařízení má zelenou i v malé koupelně. S aspektem na úsporu podlahové plochy volte obezdívku tak, aby lícovala okraj vany. Pokud jste fanouškem zděných odkládacích prostorů, vhodné jsou ve formě poliček nad umyvadlem, vanou a pračkou. Zkrátka tam, kde neukrajují vzácné centimetry z podlahy. Opticky však z prostoru ubírají, proto stojí jejich volba za zvážení. Do autu se dostávají předsazené zídky za umyvadlem zděné od podlahy. Povolen je podomítkový splachovací systém, který zabere tolik místa jako nádržka na kombi WC, no bonusem je praktické osazení mísy nad podlahou a odkládací plocha.

V koupelně otevírejte posuvem

Největším spořičem prostoru z druhů otevírání je posuvné. Ideální je pro sprchový kout a zástěnu na vaně, ale i koupelnové dveře pokud by měly otevírat dovnitř. Chybička krásy posuvných zástěn je plný rám, který prostor koupelny opticky snižuje a člení.

Zvětšujme optickým klamem

O vizuální zvětšení se postarají světlé obklady na stěnách. Nebojte se velkoplošných formátů. Minimální spáry scelují a zvětšují plochy. Zázraky udělá odraz ve velkém zrcadle, zda lesklých obkladových materiálů. Pozor na obklad s dekorativním motivem, rozděluje prostor.

Dodejte koupelně světlo

Centrální světlo má být jasné, ne bodové, spíše rozptýlené. Při výběru osvětlení zrcadla dbejte, aby neházelo stín na obličej, ani neoslňovalo. Větší optickou hloubku dodá koupelně světelný strop s rovnoměrným difúzním světlem, které působí jako střešní světlík. Světelný strop zhotovený na míru může mít libovolný tvar, být zabudován v rovině stropu nebo pod podhledem. Novinka jsou svítící stropy napnuto na celé ploše stropu.

Koupelnové skříňky patří na stěnu

Výsuvy se z kuchyně přesunuli do celého interiéru, nevyjímaje koupelnu. Zde se osvědčily jako snadno přístupný úložný prostor v nábytku pod umyvadlem nebo v samostatných skříňkách. Ty veďte po vertikále stěny, tedy volte skříňky vysoké a úzké. Co se týče osazení, v malých koupelnách vsaďte na zavěšené modely. Nezapomeňte, že odkrytá podlaha dělá koupelnu opticky větší. Její volnost nakonec oceníte i při údržbě. Na odkládání drobných věcí využijte zrcadlové skříňky. I prostor nad pračkou je škoda nechat hluchý. Zakomponujte sem police či malou skříňku.