V kuchyni letí barevnost

Víte, že výběr barvy v kuchyni či jídelně můžou podpořit nebo naopak potlačit vaši tvořivost při přípravě jídel nebo chuť k jídlu?

Barvy oslovují naše podvědomí a ovlivňují emoce. Jejich výběr podléhá nejen individuálnímu vkusu, ale i módě. Zatímco v kuchyňském prostoru spojeném s obývací částí se výběr barev navzájem slaďuje, v oddělené místnosti si můžete dovolit i částečné barevné odlišení.

Podle kuchaře

Kdo doma nejvíce vaří? Ten by měl mít poslední slovo při výběru kuchyňské sestavy a barev, protože tam bude trávit hodně času ze svého života. Pokud by totiž „kuchař“ či „kuchařka“ jídlo připravovali v kuchyni, v níž by cítili barevnou nepohodu, byl by to dlouhodobý podvědomý stres. Naopak, pokud barvy takříkajíc „sednou“, podpoří to nejen dobrou náladu, ale i kreativitu při přípravě jídel a snižuje únavu. Vhodně zvolené barvy při stolování podpoří chuť k jídlu a dobrou komunikaci v rodině.

Podléháte módě?

Móda se často mění. Pokud si zvolíte moderní výstřelky, hrozí trochu, že se relativně rychle okoukají. Pokud se vám přesto líbí a vaše kuchyň nemusí vydržet co nejdéle, tak neváhejte. Důležité je, jak se v interiéru sami cítíte. Pokud však kuchyni považujete za dlouhodobou investici, výstřelkům se vyhněte. Zvolte raději nadčasové materiály a barvy. Platí to zejména pro podlahu a kuchyňskou sestavu. Neznamená to ale nudu. Trendy uplatněte na finančně méně náročné a relativně snadno vyměnitelných prvcích. Platí to o barvě na zdi, doplňcích, sedácích či závěsech.

Komplexní řešení

Otázka výběru barev pro kuchyň ale nemůže být vytržena z celkového koncepčního řešení interiéru. Kromě individuálních preferencí hodně napoví i samotná dispozice kuchyně. Zvážit třeba přirozené světelné parametry či orientaci vůči světovým stranám. Na sever orientovaná nebo malá a tmavší místnost si přímo žádá upřednostnit světlé a optimistické barvy. Naopak větší a prosvětlený prostor snese i výběr tmavších odstínů. Sladit však třeba vše: podlahu, kuchyňské skříňky, pracovní desku, zástěnu, spotřebiče a barvu stěn. Jako poslední se obvykle přizpůsobují pohyblivé a relativně snadno měnitelné prvky, jako jsou stínítka na světlo, stůl, židle, doplňky či okenní stínění. V případě monotónní a neutrální kuchyně dokážou právě oni zpestřit prostor a  dodat mu jistou jiskru.

Teplé nebo studené

Teplé barvy, jako jsou žlutá, oranžová, červená a hnědá v měkkých odstínech, podporují chuť k jídlu. Nemusí to ale platit pro výrazné odstíny použité na větší ploše, jako jsou citronová žlutá či křiklavá červená. „Dietně“ mají působit i studené barvy. Řadí se k nim modrá, zelená, modrofialová a zejména jejich intenzivní odstíny. Vše ale záleží na způsobu, jak jsou použity.

Letí barevnost

Bílá v kuchyni je a bude oblíbená stále. Symbolizuje zejména čistotu. Ale zároveň je neosobní a chladná. Proto se od ní současné trendy odklonily, konkrétně v případě použití bílé zároveň na stěnách i nábytku. Vždyť kde více, než právě v kuchyni, při přípravě chutných a šťavnatých jídel, máme právo na radost, energii a podporu kreativity? Přednost tedy mají barvy, které působí pozitivně na naše emoce. A nevadí, pokud se jich v jednom prostoru potká i více. Kuchyňská sestava má dovoleno obléci se celá do barvy a dokonce nejen do jedné. K těm nejmódnějším momentálně patří tyrkysová, modrá petrolejová, žlutá turmerická, šafránová, hořčicová, oranžová, olivová zelená. Z dřevin vede dub, ořech a teak, hodně se používá také sklo a kov. K zvolené hlavní barvě na nábytku se doladí spotřebiče, doplňky, ale i barva stěny.