O kuchyni je potřeba pečovat

Pokud nevíte, jak správně pečovat o kuchyňské povrchy, tak i krása nové kuchyně je jen dočasná. Abyste předešli zklamání, seznamte se předem s údržbou.

Výrobci vás sice mohou přesvědčovat o minimální péči, ale každý, kdo kuchyni pravidelně používá, ví o tom své. Přestože každý povrch má své pro a proti, nenajde se žádný, který by z boje o bezúdržbový povrch vyšel jako vítěz. Mastné výpary, nechtěné cákance nebo pouze rozlitý džus si žádají vaši pomocnou ruku.

LESKLÁ DVÍŘKA

Hitem posledních let se stal lesklý povrch. Pořídit si ho můžete v levnějším i dražším variantě. Rozdíl je v technologickém zpracování dvířek. Zatímco levnější kuchyně pokrývá pouze fólie, dražší zdobí kvalitní odolný lak. Pozor je třeba dávat i na kvalitu fólie a její aplikaci. Levnější varianty vás mohou zaskočit po čase odlepování nebo zažloutnutím.

Fóliový povrch je třeba chránit před ostrými, tvrdými a horkými předměty. Tepelná odolnost lepidla takových dvířek je 80 stupňů Celsia, proto se nedoporučuje jejich přímé sousedství s vestavěnými spotřebiči. I kvalita lakovaných povrchů je rozdílná. Pokud jste se rozhodli pro takovou investici, informujte se u prodejce, jakým způsobem se lak na dvířka nanáší.

Pokud je zajištěn spolehlivý postup u renomovaného výrobce s kvalitním výrobním zařízením, kvalita výrobku vás uspokojí na dlouhé období. I v tomto případě si však ctěte návody na údržbu. Při fóliích i laku používejte na běžnou údržbu pouze vlhkou hadřík namočený v běžném saponátovém roztoku.

Pak už stačí dvířka přetřít nasucho. Lesklé dvířka s fólií se nikdy nesnažte čistit pouze nasucho. Vyhýbejte se prostředkem s obsahem písku a jiných drobných částeček, které by mohly lesklý povrch poškrábat. Rovněž nepoužívejte leštící emulze ani čisticí prostředky s ošetřujícími vosky. Takové přípravky zařaďte do svého repertoáru pouze v případě dřeva.

OBLÍBENÝ NEREZ

V případě nerezu se jednoznačně vyplatí alespoň krátká každodenní údržba. Není náročná a ušetří vám do budoucna nemalé starosti. Stačí používat vlhký hadřík a alespoň jednou týdně použít speciální přípravek na nerez. Povrch po namočením vlhkým hadříkem vysušte do sucha, aby nezmatněl. Vyhněte se používání přípravků s obsahem chloru.

Časem by na nerezovém povrchu vznikly nevzhledné tmavé fleky. Pokud je přece jen nezbytné použít přípravek s chlorem, opláchněte před použitím povrch větším množstvím vody. Bělidla používejte pouze v ředěném poměru podle návodu.

Skvrny a škrábance odstraníte speciální houbičkou a leštící pastou. Varnou desku nebo troubu s nerezovým povrchem ošetřujte podobným způsobem jako dřez. Čistěte je vždy až po vychladnutí. Jinak se nevyhnete flekům ani po vyleštění. I antikorové odtoky si žádají speciální přípravky určené pro nerez. Škodí jim i agresivní potraviny, jako například ovocné džusy, ocet, nakládaná zelenina nebo majonéza.

PRACOVNÍ DESKY

Povrch pracovních desek je odolný proti běžně používaným tekutinám, ne však proti působení koncentrovaných kyselin. Po znečištění je vhodné povrch přetřít vlhkým měkkým hadříkem nebo houbou s běžným čisticím prostředkem.

Vyhněte se používání prostředků obsahujících abrazivní částice. Pracovní desky z dřevotřísky je vhodné chránit před vlivem vlhkosti. Části, které nejsou chráněny laminátem, ošetřete speciálním voděodolným nátěrem nebo speciálními páskami a tmely. Povrch laminátu se nesmí poškodit ostrým předmětem. Poškození je nezvratné.

Při údržbě se vyhněte použití olejů a vosků. Zástěna z mozaiky? Dobře si ji zvažte, neboť spáry se časem zanesou a zežloutnou. Totéž platí i pro obklady s nerovným strukturovaným povrchem. Pokud se nechcete stát otrokem parního tlakového čističe, vyberte si raději hladký povrch a co nejméně spár. Z hlediska údržby je velmi přijatelným řešením zástěna ze skla.

POZOR NA TEPLO A PÁRU!

Kávovar, mikrovlnná trouba, ale i rychlovarná konvice by měly být umístěny co nejdále od předních ploch linky. Soustavné působení páry a tepla může časem dvířka znehodnotit. Při vaření byste měli mít vždy zapnutý odsavač par a používat pokličky. Dobrý tip je i vaření v tlakovém hrnci.