Biokrby nepotřebují komín

Znáte to. V televizi nic není, a tak raději podjedete ke krbu, abyste do něj naložili. Zahledíte se do plamene a vtom si uvědomíte, jaký je to ohromný, fascinující pohled. Lepší než v telce.

A co tak mít krb, který se obejde bez dřeva a z něhož nemusíte vybírat popel? Vy se jen kocháte pohledem na přeskakující žluté plameny a vychutnáváte si teplo, které z nich sálá. Neboť jsou i takové krby. Nečmoudí, dokud se komín zahřeje a chytne tah, nemusíte je krmit dřevěnými poleny. Jsou to biokrby, které nepotřebují dřevo, elektřinu ani plyn, jsou bezpečné, mají dobré ekologické parametry a vyžadují minimální údržbu. Nemusíte mít dokonce ani komín, takže biokrb si můžete postavit tam, kde se vám to hodí.

Jde o novou generaci krbů, které spalují speciální 96-procentní biolíh vyrobený na přírodní bázi. Biolíh hoří přirozeným teplým žlutým plamenem, a to zcela bez zápachu, kouře, popela a škodlivých spalin. Jediné, co hořením vzniká, je kysličník uhličitý a vodní pára, čili jen to, co vydechuje i člověk. Výhřevnost biokrbu závisí na jeho velikosti a intenzity hoření.

Výrobci udávají průměrnou hodnotu 3-4 kilowatty, což stačí na vytopení jedné větší místnosti, přičemž litr bioalkoholu hoří tři až pět hodin. Při hoření se odebírá z místnosti kyslík. Pokud máte plastová okna, vhodné je pootevřít na mikrovětrání.

Nesmíme zapomínat ani na čištění, a to v závislosti na tom, jak často biokrb používáte. Pokud se čištění zanedbává, může palivo během dohořívání zapáchat. Příčinou může být prach, saze a jiné nečistoty, které se ukládají na dně zásobníku.

V prodejnách domácích je dostatečný výběr pomůcek, které čištění usnadní. Biokrb se hodí do bytu, kanceláře, restaurace nebo i zimní zahrady. V nabídce prodejců jsou závěsné konstrukce, volně stojící či biokrby zabudované do zdi. Na pohodlnější obsluhu mohou být vybaveny i elektronickými hořáky řízenými na dálku.

Biokrb vdechne místnosti zvláštní kouzlo, neboť může mít i reprezentativní vzhled a působí doslova jako umělecké dílo. Jako třeba kávovar, který se svou elegancí hodí do takového pěkného prostředí. A co může být v zimě krásnějšího, než hledět do plamínků, co se mihotají v biokrby, a vychutnávat si horkou kávu?