Komody v interiéru

Komoda. Solitér, který vynikne, pokud mu dopřejete náležitý prostor.

Teritorium komody je širokospektré. Stejně dobře se cítí v hale, jídelně, obývacím pokoji či ložnici. Prvotním úkolem komody je vytvořit odkládací prostor. Také je přidanou hodnotou místa na bytové doplňky a dekorace. Nápaditým materiálovým provedením a členěním se do popředí staví zejména schopnost komody zvýšit estetickou hodnotu prostoru. V místnosti jí proto právem patří to nejprestižnější místo.

Jen zásuvky? Jsou již pasé.

Časy, kdy komodu charakterizovaly jen zásuvky, jsou nenávratně pryč. Způsobil to přesun z původního místa určení, ložnice, do ostatních částí interiéru a přizpůsobení se novému prostoru a funkci. Současně tak komody kombinují zásuvky s policemi ukrytými za dvířky. Cizí jim nejsou ani otevřené policové prvky.

U mnohých zásuvky zcela chybí. Podmínkou už není ani stěna jako nejbližší sousedka. V nízkých podélných vyhotoveních přežívají v prostoru, kde vizuálně oddělují jídelnu či kuchyň od obývací zóny.

Šedá myš za hvězdu

Komoda může nenápadně zapadnout k ostatním zařízení, ale i vyniknout. A právě to je její deviza. Možnost být tím jediným atraktivním a akcentující solitérem v celé místnosti, který na sebe poutá pozornost. I stylová vyhraněnost je vítaná. Moderní obývák obohacený o historickou komodu? Proč ne.

Komodě však nechte náležitý odstup od ostatního nábytku, aby vynikla. Všímejte si i linie. Obliny a zakřivení vyžadují větší vzdálenost od nábytku s přímými liniemi. Pokud chcete mít v místnosti několik kousků historického nábytku rozdílných slohů, i zde platí pravidlo, dále od sebe. A pokud vám nesedí příliš výrazný kontrast mezi současným a historickým nábytkem, zmírníte ho vhodně zvolenými svítidly, bytovými textiliemi či uměleckými předměty.