Koberec si položíte sami

Jsou příjemné a hezké. Položení koberců vyžaduje trpělivost a preciznost. S našimi radami to určitě zvládnete.

Koberce se těší své oblibě především v ložnici či v dětském pokoji. V interiéru navodí pocit tepla a zútulní ho. Jak ho správně položit, aby sloužil dokonale?

Vybírejte precizní

U koberců se zaměřte na jejich kvalitu. Vybrat si můžete nízký či vysoký vlas. Kvalitní koberec poznáte i podle toho, zda kusy nábytku jako jsou židle či stůl zanechají nepěkné otisky. Chcete kobercem pokrýt celou plochu podlahy, určitě nešetřete.

Jak na to?

Způsoby, jakým koberec klást je několik. Při volném položení koberce ho umístěte na podlahu a páskou přichyťte spoje. Ideální způsob v místnostech, které mají do 20 m2 nebo v případě, že se po čase rozhodnete koberec přemístit. Pokud chcete, aby byl koberec „přilepený“ stabilnější, můžete použít metodu bodového lepení, kdy se koberec lepí po celé ploše, ale jen v bodech a na jeho okrajích. Ve větších místnostech se lepí koberce celoplošně nebo se vypínají. Koberec se uchytí po obvodu, vypne se směrem ke stěnám a následně se zafixuje. Zabráníte tak nepěknému shrnování koberce. Pokud jste se rozhodli pro kusový koberec, postačí vám speciální protiskluzová podložka.

Myslete na vše

Překážkou při pokládání koberců mohou být prahy, rohy či výklenky. Při vnitřních i vnějších rozích dbejte na to, abyste koberec nejprve diagonálně nařezali, přitlačte přečnívající části a zbytek odřízněte. U prahu si ponechte minimálně půl centimetru koberci nazbyt, krátký přesah koberce následně zatlačte pod práh. Výklenky a jiné nepravidelnosti budou vyžadovat více času a preciznosti. Nejdříve si obstřihněte koberec s rezervou a pak se pusťte do upravování do požadovaného efektu.